Ruský najvyšší súd potvrdil zákaz Nadeždinovej kandidatúry, liberálny politik sa však nevzdáva

0

6.3.2024 (SITA.sk) – Ruský najvyšší súd potvrdil zákaz kandidatúry liberálneho politika Borisa Nadeždina na prezidenta. Ten avizoval, že bude pokračovať s odvolávaním sa, čo robí už od februára.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Teraz píšeme sťažnosť na prezídium najvyššieho súdu. Odtiaľ nás delí už len krôčik na Ústavný súd. Zatiaľ sa riadime ruským právom,“ napísal na sociálnych sieťach.

Diskvalifikácia volebnou komisiou

Ruská volebná komisia vo februári rozhodla, že Nadeždin nemôže pokračovať v kandidatúre na prezidenta, pretože viac ako deväťtisíc podpisov zozbieraných na jeho podporu podľa nej nebolo platných, čo bolo dosť na jeho diskvalifikáciu.

Člen mestskej rady v Dolgoprudnom pri Moskve v rámci jeho kampane otvorene vyzval na zastavenie vojny na Ukrajine a začatie rozhovorov so Západom. Jeho vyradenie z volebného boja zdôrazňuje, že úrady nebudú tolerovať verejnú opozíciu voči konaniu Kremľa.

Podpora od voličov

Tisícky ľudí naprieč Ruskom podpísali petície na podporu jeho kandidatúry, čo je nezvyčajný prejav podpory v prísne kontrolovanom ruskom politickom prostredí.

Volebnej komisii Nadeždin predložil 105-tisíc podpisov, keďže nie je kandidát podporovaný stranou v parlamente a podľa zákona ich musel mať aspoň 100-tisíc.

Ruské prezidentské voľby sú naplánované na 15. až 17. marca. Je v podstate isté, že ich vyhrá súčasný vodca Vladimir Putin, vzhľadom na to, že má prísnu kontrolu nad politickým systémom, jeho prominentní kritici sú buď v zahraničí alebo vo väzení a nezávislé médiá sú zväčša zakázané. Proti nemu sa postavia traja politici zo strán v parlamente, ktoré podporujú politiku Kremľa.

Viac k témam: ruské prezidentské voľby, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Ruský najvyšší súd potvrdil zákaz Nadeždinovej kandidatúry, liberálny politik sa však nevzdáva © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -