Biden a Scholz sa stretnú v Bielom dome, budú diskutovať o poskytnutí novej pomoci Ukrajine a o vojne v Pásme Gázy

0

29.1.2024 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden sa 9. februára v Bielom dome stretne s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Hlavnou témou ich stretnutia bude poskytnutie novej pomoci Ukrajine na podporu jej boja proti Rusku.

Pomoc v hodnote vyše sto miliónov

„Obaja lídri opätovne potvrdia svoju rozhodnú podporu ukrajinskej obrane svojej krajiny a jej ľudu proti ruskej útočnej vojne,“ uviedol Biely dom v sobotňajšom vyhlásení.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spojené štáty v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine poslali Kyjevu zbrane, vybavenie, humanitárnu pomoc a ďalšiu pomoc v hodnote 111 miliárd dolárov. Momentálne však nemôžu poslať Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc potrebnú na odvrátenie ruskej invázie, pretože sa čaká na to, kým americký Kongres schváli návrh zákona o pomoci Ukrajine a Izraelu v celkovej hodnote 61 miliárd dolárov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v januári 2024 (fotografie)

Zabránenie eskalácii na Blízkom východe

Európska únia sa zasa na najbližšom samite lídrov bloku bude snažiť dohodnúť na balíku pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur. Tento návrh má momentálne podporu 26 z 27 členských štátov EÚ, pričom problematický zostáva postoj Maďarska.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas bude tiež predmetom stretnutia medzi Bidenom a Scholzom v Bielom dome. Lídri budú diskutovať o „úsilí zabrániť regionálnej eskalácii na Blízkom východe, o ich vytrvalej podpore práva Izraela na sebaobranu a o imperatíve zvýšenia pomoci pri záchrane životov a ochrany civilistov pred škodami v Pásme Gaze,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, Humanitárna pomoc Ukrajine, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Útok Hamasu na Izrael, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Biden a Scholz sa stretnú v Bielom dome, budú diskutovať o poskytnutí novej pomoci Ukrajine a o vojne v Pásme Gázy © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -