Ministerstvo obrany si pripomína ľudí, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami perzekúcie a zabíjania

0

29.1.2024 (SITA.sk) – Dnešný deň je pamiatkou na všetkých ľudí, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami perzekúcie a zabíjania. Uviedlo to ministerstvo obrany pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Ako rezort pripomenul, v tento deň v roku 1945 vojaci Červenej armády vstúpili do bývalého koncentračného tábora Osvenčim.

„Hrôzy, ktoré tu a inde našli, sa pre celý svet stali obžalobou nacizmu a rasizmu, ktorý vedie od nenávisti až k vyhladzovaniu národov,” dodalo ministerstvo.

„Zo Slovenska bolo počas druhej svetovej vojny násilne vyvezených asi 70-tisíc našich občanov židovskej národnosti. Drvivá väčšina z nich sa nikdy nevrátila,” uviedlo ministerstvo obrany a dodalo, že mnohí z mála, ktorí zostali na našom území, sa počas Slovenského národného povstania zapojili do boja proti okupantom a významne prispeli k oslobodeniu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Česť pamiatke všetkým, ktorých životy boli zmarené počas holokaustu!”, uzavrel rezort obrany.

27. januára si na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov z roku 2005 pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Tento deň je pamiatkou na utrpenie šiestich miliónov židovských detí, žen a mužov počas druhej svetovej vojny. Práve v tento januárový deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime. Počas vojny nacisti zavraždili aj približne 70-tisíc Židov zo Slovenska, väčšinu v nacistických vyhladzovacích táboroch alebo na tzv. pochodoch smrti, teda pri násilnej evakuácii táborov krátko pred koncom vojny. Nacisti vraždili aj Sintov a Rómov, politických väzňov, homosexuálov, ľudí s postihnutím, Svedkov Jehovových či sovietskych vojnových zajatcov.

Viac k témam: Druhá svetová vojna, Holokaust, Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, Obete holokaustu, Osvienčim
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo obrany si pripomína ľudí, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami perzekúcie a zabíjania © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -