Koalícia plánuje predĺžiť lehotu na uplatnenie predkupného práva štátu pri kúpe národnej kultúrnej pamiatky

0

29.1.2024 (SITA.sk) – Koaliční poslanci strán Smer – sociálna demokracia, Hlas – sociálna demokracia a Slovenskej národnej strany plánujú predĺžiť doterajšiu lehotu na uplatnenie predkupného práva štátu na kúpu národnej kultúrnej pamiatky. Lehota by sa prijatím novely zákona o ochrane pamiatkového fondu mala predĺžiť z 30 na 60 dní.

„Dôvodom je potreba náležitého časového priestoru na posúdenie, či nadobudnutie ponúkanej kultúrnej pamiatky má pre štát opodstatnený význam nielen z pohľadu ochrany pamiatkového fondu, ale tiež z pohľadu účelnosti a efektívnosti jej ďalšieho využitia pri plnení úloh štátu,” uvádzajú poslanci v materiáli predloženom do parlamentu.

Zároveň navrhujú, aby pri ponukách štátu na odkúpenie kultúrnej pamiatky, ktoré budú štátu doručené do konca mája tohto roku, platila terajšia lehota 30 dní na prijatie ponuky.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kultúrna pamiatka, Národná kultúrna pamiatka, predkupné právo
Zdroj: SITA.sk – Koalícia plánuje predĺžiť lehotu na uplatnenie predkupného práva štátu pri kúpe národnej kultúrnej pamiatky © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -