Dav odporcov vtrhol na LGBT festival, zakladali ohne a účastníkov museli evakuovať (video)

0

10.7.2023 (SITA.sk) – Stovky odporcov vtrhli na sobotňajší festival LGBT komunity v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi a vynútili jeho zrušenie. Zvandalizovali tamojšie pódium, zakladali ohne a vyrabovali bar podujatia. Námestník ministra vnútra Aleksandre Darachvelidze informoval, že účastníkov festivalu bezpečne evakuovali. Organizátori vyzývali ľudí, aby nechodili do parku, kde sa mal festival konať.

Gruzínske médiá odhadli, že na LGBT festival pochodovalo zhruba 5 000 ľudí. Mnohí z nich niesli gruzínske vlajky a náboženské ikony.

Darachvelidze povedal, že polícia sa snažila zabrániť demonštrantom, aby sa dostali k festivalu, ale nedokázala ich všetkých zadržať. Organizátori podujatia políciu skritizovali, že nezablokovala prístupovú cestu a nepoužila proti útočníkom primeranú silu.

Nepriateľstvo voči sexuálnym menšinám je v Gruzínsku silné a niektoré predchádzajúce udalosti LGBT komunity sa stretli s násilnými roztržkami.

Viac k témam: Dúhový pochod, LGBTQI+, Vandalizmus
Zdroj: SITA.sk – Dav odporcov vtrhol na LGBT festival, zakladali ohne a účastníkov museli evakuovať (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -