Ministerstvo obrany poslalo USA žiadosť o ponuku na vrtuľníky Viper, podľa Sklenára ide o nezvyčajný proces

0

8.7.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 6. júla, 13:56 

Ministerstvo obrany SR v predchádzajúcich dňoch zaslalo žiadosť vláde Spojených štátov amerických o to, aby pre Slovensko spracovali konkrétnu cenovú ponuku na jednotlivé vrtuľníky Viper aj s termínom dodania, ich vybavenie, výcvik a logistické zabezpečenie. Uviedol to minister obrany Martin Sklenár, ktorý na brífingu po rokovaní vlády informoval o aktuálnom stave ponuky.

Nezvyčajný a pozmenený proces

Ako šéf rezortu obrany vysvetlil, ide o trochu nezvyčajný a pozmenený proces, keďže nejde o vrtuľníky, ktoré budú novo vyrobené, ale sú už vyrobené a je potrebné ich upraviť do modernejšieho stavu.

Predpokladáme, že tento proces bude trvať niekoľko mesiacov vrátane zostavenia expertného tímu, ktorý budeme mať k dispozícii na prerokovávanie ďalších technických záležitostí,” doplnil Sklenár s tým, že požiadavka v takej špecifikácii ako ju poslali, je v hodnote viac ako jednu miliardu eur.

Miliardová investícia

„Očakávame, že tak, ako bolo prezentované a dohodnuté so Spojenými štátmi, výhodnosť spočíva v tom, že SR by za tú miliardovú investíciu zaplatila približne 340 miliónov dolárov,” uzavrel Sklenár.

Ako priblížil minister obrany v tlačovej správe, nasledovať bude posúdenie požiadaviek a ďalšie procesy, o ktorých sa predpokladá, že budú časovo náročné.

„Americký partner nám vzhľadom na náročnosť procesov a doterajšie skúsenosti avizoval, že vzhľadom na špecifickosť projektu, pri ktorom pôjde na rozdiel od výroby nových o sfunkčnenie už vyrobených a uskladnených vrtuľníkov, je potrebné počítať s dlhšími lehotami na jednotlivé kroky,“ priblížil minister s tým, že cieľom rezortu bolo vyšpecifikovať požiadavky Ozbrojených síl SR v tejto fáze čo najpodrobnejšie tak, aby sa zvýšili šance na rýchly priebeh a posun k ďalšiemu kroku, a to k doručeniu cenovej ponuky USA.

Cenová ponuka

Predloženiu cenovej ponuky bude podľa informácií rezortu obrany predchádzať zostavenie tímu špecialistov pre jednotlivé oblasti a až potom bude nasledovať príprava cenovej ponuky a notifikácie pre Kongres USA.

„Po úspešnom procese v kongrese a podpise kontraktu začne americká strana s prípravou vrtuľníkov a inštaláciou požadovaných systémov. Na základe predpokladanej dĺžky procesov sa dodanie bojových vrtuľníkov Viper na Slovensko predpokladá v horizonte troch rokov,” doplnilo ministerstvo obrany.

Spojené štáty americké ponúkli Slovensku za stíhačky MiG-29, ktoré boli darované na Ukrajinu, 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper vrátane príslušenstva, výcviku pilotov a technikov a tiež viac ako 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Pre Ozbrojené sily SR by to teda znamenalo novú spôsobilosť. USA to všetko ponúklo s veľkou zľavou.

Viac k témam: Bojové vrtuľníky Bell AH-1Z Viper, Cenová kalkulácia, Minister obrany SR
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo obrany poslalo USA žiadosť o ponuku na vrtuľníky Viper, podľa Sklenára ide o nezvyčajný proces © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -