Súd rozhoduje o obnove konania šestice odsúdených v kauze vraždy Cervanovej, kľúčové dokumenty vraj boli zamlčané

0

20.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 19. júna, 13:47

 Krajský súd v Bratislave v pondelok rozhoduje o návrhu na obnovu konania šestice odsúdených v kauze vraždy medičky Ľudmily Cervanovej z roku 1976. Odsúdení vo svojom návrhu argumentujú spisovým materiálom, ktorí sa nachádza v archíve bezpečnostných zložiek v Kaniciach pri Brne.

Zamlčané dokumenty

Podľa odsúdených obsahuje spis v Kaniciach spolu 13 kartónov dokumentov ktoré preukazujú, že obvinenie voči nim bolo v rokoch 1978 až 1980 vykonštruované tímom vyšetrovateľa Eduarda Pálku. Dokumenty pritom podľa nich boli objavené až v roku 2018. Súdom, ktoré o veci rozhodovali, tak boli zamlčané.

Obnova konania

Podľa Trestného poriadku môže súd povoliť obnovu konania, ak „vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli sami o sebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine, alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa”.

Vzhľadom na rozsiahlosť predložených dôkazov súd pondelkové verejné zasadnutie odročil na 25. septembra. Na nasledujúcom pojednávaní by sa súd mal zaoberať oboznamovaním konkrétnych dôkazov vrátane listín a svedeckých výpovedí.

Vražda medičky

Cervanová bola zavraždená v júli 1976. V roku 1981 boli vo veci obvinení siedmi muži z Nitry – Roman Brázda, Miloš Kocúr, Milan Andrášik, Pavol Beďač, František Čerman, Stanislav Dúbravický a Juraj Lachman.

V septembri 1982 obvinených Krajský súd v Bratislave uznal za vinných, pričom dostali tresty v rozmedzí od štyroch do 24 rokov. Rozhodnutie v roku 1983 potvrdil vtedajší Najvyšší súd Slovenskej socialistickej republiky.

Zrušený verdikt

V roku 1990 bol následne verdikt zrušený. Obžalovaní boli opätovne uznaní za vinných v roku 2004, pričom rozhodnutie potvrdil v roku 2006 aj Najvyšší súd SR, ktorý dokonca trom obžalovaným sprísnil tresty. Výsledkom boli tresty v rozmedzí od troch do 15 rokov väzenia. Rozhodnutie sa netýkalo Romana Brázdu, ktorý bol pre zdravotné problémy vylúčený na samostatné konanie.

V júni 2009 potvrdil odsudzujúci verdikt aj dovolací senát najvyššieho súdu. Odsúdení podali následne ústavnú sťažnosť na Ústavný súd SR, ten ju však v decembri 2010 odmietol. V roku 2014 zamietol sťažnosť odsúdených aj Európsky súd pre ľudské práva.

Viac k témam: obnova konania, Súdy, Vražda
Zdroj: SITA.sk – Súd rozhoduje o obnove konania šestice odsúdených v kauze vraždy Cervanovej, kľúčové dokumenty vraj boli zamlčané © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -