Harabin čelí obžalobe, schvaľoval postup Putina na Ukrajine

0

6.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 5. júna 18:19

Bývalého sudcu, expredsedu Najvyššieho súdu SR a exministra spravodlivosti Štefana Harabina obžalovali pre schvaľovanie postupu ruského prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajine. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Viaceré trestné oznámenia

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová v tejto súvislosti pre agentúru SITA uviedla, že obžaloba na obvineného sa týka prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu schvaľovania trestného činu.

Harabin po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu na sociálnej sieti napísal, že by urobil presne to isté, čo Putin. V tejto súvislosti na neho boli podané viaceré trestné oznámenia zo strany poslancov, napríklad Juraja Šeligu, Andreja Stančíka, Kristiána Čekovského, Jána Benčíka alebo Ondreja Dostála.

Čelíme dezinformáciám

Stančík a Čekovský vnímajú podanie obžaloby na Harabina ako pozitívny signál voči všetkým slušným občanom Slovenska a ľuďom trpiacim na Ukrajine. Uviedli to v písomnom k stanovisku ku kroku Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Dnešok ukazuje, že má zmysel upozorňovať na výroky, ktoré schvaľujú vojnu, agresiu a zločiny Ruska na Ukrajine. Slovenská verejnosť od začiatku vojny čelí dezinformáciám a cielenej obhajobe brutálnej ruskej agresie voči Ukrajine. Podanie obžaloby preto vnímam ako silný signál voči všetkým slušným občanom,” upozornil Čekovský.

Šíritelia lží a obhajcovia vojny, násilia a brutálnych zločinov by podľa neho za svoje výroky mali niesť zodpovednosť. Podľa Stančíka je nepredstaviteľné, aby v čase, keď ruské bomby padajú na ukrajinské ženy a deti, bývalý vrcholný predstaviteľ nášho súdnictva schvaľoval a ospravedlňoval Putinovu agresiu.

Viac k témam: Obžaloba, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Harabin čelí obžalobe, schvaľoval postup Putina na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -