Pohreb zosnulej kráľovnej Alžbety II. stál britskú štátnu pokladnicu zhruba 162 miliónov libier

0

20.5.2023 (SITA.sk) – Pohreb zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. a vystavenie rakvy s jej telom stálo štátnu pokladnicu približne 162 miliónov libier, čo je v prepočte zhruba 186 miliónov eur. Vo štvrtok to uviedlo britské ministerstvo financií.

Štátny pohreb zosnulej panovníčky, ktorý sa konal 19. septembra 2022, bol prvým v Spojenom kráľovstve od pohrebu bývalého premiéra Winstona Churchilla v roku 1965.

Tejto udalosti, na ktorej sa zúčastnili mnohí svetoví predstavitelia, predchádzal 10-dňový štátny smútok po tom, ako kráľovná odišla na večnosť 8. septembra 2022 po 70 rokoch na tróne.

Náklady boli zverejnené vo štvrtok ako súčasť písomného vyhlásenia pre britský parlament. „Prioritami vlády bolo, aby sa tieto udalosti uskutočnili hladko a s primeranou úrovňou dôstojnosti, pričom vždy zaistili bezpečnosť a ochranu verejnosti,“ uviedol vo vyhlásení John Glen, hlavný tajomník ministerstva financií.

Kráľovnú Alžbetu II. pochovali na hrade Windsor vedľa jej manžela v tamojšej kaplnke kráľa Juraja VI.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pohreb britskej kráľovnej Alžbety II. (fotografie)

Viac k témam: Pohreb britskej kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: SITA.sk – Pohreb zosnulej kráľovnej Alžbety II. stál britskú štátnu pokladnicu zhruba 162 miliónov libier © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -