Etnickí Srbi začali v Kosove odstraňovať svoje barikády a Srbsko odvolalo zvýšenú pohotovosť vojakov na hranici

0

31.12.2022 Srbsko vo štvrtok odvolalo zvýšenú pohotovosť vojakov na hranici s Kosovom po tom, čo tamojší Srbi začali odstraňovať svoje barikády.

Srbská štátna televízia RTS informovala, že pohotovosť Belehrad zrušil po dohode o odstránení barikád z nočného krízového stretnutia lídrov Srbov v Kosove a srbského prezidenta Aleksandara Vučića.

Obavy z nových stretov

Skôr počas štvrtka Kosovo otvorilo hraničný priechod so Srbskom po tom, čo odstránili neďalekú barikádu, ktorá viedla k jeho zavretiu. Neskôr etnickí Srbi v Kosove odstránili ďalšiu barikádu a nasledovať by mali ďalšie.

Odstránenie barikád, ktoré oznámil Vučić v stredu, by mohlo znížiť napätie, ktoré vyvolalo obavy z nových stretov na Balkáne.

Európska únia privítala vývoj situácie v regióne. „Diplomacia prevládla v deeskalácii napätia na severe Kosova. Násilie nemôže byť nikdy riešením,“ vyjadril sa šéf zahraničnej politiky eurobloku Josep Borrell.

Expolicajta zatkli za terorizmus

Nedávnu eskaláciu napätia a barikády vyvolalo zatknutie bývalého policajta Dejana Pantića z 10. decembra.

Pantića zadržali za „terorizmus“ po tom, ako údajne počas predchádzajúceho protestu napadol kosovského policajta. V stredu kosovský súd nariadil, aby ho prepustili do domáceho väzenia.

Kosovo je prevažne etnicky albánske územie, ktoré v roku 2008 vyhlásilo samostatnosť od Srbska. Belehrad odmieta uznať Kosovo ako samostatný štát.

Viac k témam: napätie v Kosove
Zdroj: Webnoviny.sk – Etnickí Srbi začali v Kosove odstraňovať svoje barikády a Srbsko odvolalo zvýšenú pohotovosť vojakov na hranici © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -