NASA stanovila nový dátum, kedy sa znova pokúsi vyslať raketu k Mesiacu (video)

1

1.9.2022 Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v sobotu znova pokúsi vyslať jeho novú raketu k Mesiacu. Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok, no pre problémy s jedným z motorov let napokon odvolali.

Problém s jedným z motorov

Počas pondelňajšieho pokusu o štart dáta ukazovali, že jeden zo štyroch hlavných motorov v centrálnom stupni rakety nebol pred plánovaným vzlietnutím dostatočne ochladený. Podľa manažéra raketového programu NASA Johna Honeycutta sa však všetky motory zdajú v poriadku.

Pri sobotňajšom pokuse s chladiacou operáciou začnú o pol hodiny skôr, po tom, ako sa ráno začne tankovanie paliva. V pondelok mohol problémy podľa Honeycutta spôsobiť chybný senzor, ktorý poskytoval nesprávne dáta. Ak by to tak bolo, na výmenu senzora by museli raketu znovu odtiahnuť z rampy do hangára, čo by viedlo k ďalšiemu niekoľkotýždňovému omeškaniu.

Figuríny namiesto posádky

Nosná raketa SLS, ktorá má 98 metrov, by mala vzlietnuť z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride s modulom Orion, v ktorom sú namiesto živej posádky tri figuríny. Ak bude let úspešný, dostane kozmickú loď pre posádku na orbitu Mesiaca po prvý raz za 50 rokov.

Orion by mal lietať okolo Mesiaca na vzdialenej obežnej dráhe a po niekoľkých týždňoch sa vydať späť na Zem a dopadnúť do Tichého oceána. Misia, ktorá je prvým letom v rámci lunárneho programu Artemis, by mala trvať šesť týždňov.

V prípade, že všetko pôjde dobre, astronauti by v Orione mohli letieť už v roku 2024 v rámci okružného letu okolo Mesiaca. Cieľom NASA je pritom do konca roku 2025 pristáť s dvomi ľuďmi na Mesiaci.

Viac k témam: Mesiac, raketa Space Launch System
Zdroj: Webnoviny.sk – NASA stanovila nový dátum, kedy sa znova pokúsi vyslať raketu k Mesiacu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

1 komentár

  1. len na hlavu padnuty veri tymto klamarom a podvodnikom, ze pred 5o rokmi boli na mesiaci kedy si urobili z celeho sveta srandu a my sme im to vtedy zozrali aj s navyjakom ale dnes uz nie!!!

Comments are closed.