Prepustili popredných meteorológov, ich mylné varovanie pred extrémnym počasím preložilo ohňostroj

0

24.8.2022 Dvoch popredných meteorologických odborníkov v Maďarsku prepustili po tom, čo ich mylná predpoveď viedla k preloženiu ohňostroja počas štátneho sviatku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Obrovský ohňostroj zo 40-tisíc kusov pyrotechniky bol naplánovaný na sobotu večer v Budapešti pri príležitosti Dňa svätého Štefana, ktorým si Maďari pripomínajú vznik štátu, sedem hodín pred jeho začiatkom ho však vláda preložila na základe varovaní pred extrémnym počasím.

Národná meteorologická služba predpovedala búrku, ktorá mala zasiahnuť hlavné mesto, tá však napokon zmenila smer a zasiahla východné Maďarsko. Hoci sa služba na sociálnej sieti Facebook ospravedlnila, minister pre inovácie v pondelok odvolal šéfku meteorologickej služby a jej zástupcu.

Reakcia na ohňostroje je zmiešaná. Takmer 100-tisíc ľudí podpísalo petíciu, ktorá žiada ich zrušenie v čase vojny na susednej Ukrajine a šetrenia doma. Podporovatelia vlády sú však rozčúlení nad údajnou neschopnosťou meteorológov a dúfajú, že ohňostroj bude v novom termíne nadchádzajúcu sobotu.

Viac k témam: Meteorológia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prepustili popredných meteorológov, ich mylné varovanie pred extrémnym počasím preložilo ohňostroj © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -