Biden je pripravený podpísať s Ruskom novú zmluvu o kontrole jadrových zbraní

0

3.8.2022 Americký prezident Joe Biden v pondelok vyjadril pripravenosť podpísať s Ruskom novú zmluvu o kontrole jadrových zbraní namiesto súčasnej dohody o obmedzení strategických útočných zbraní Nový START, ktorej platnosť vyprší v roku 2026. Uviedol to v oficiálnom vyhlásení na webe Bieleho domu.

Záujem by mala mať aj Čína

Moja administratíva je dnes pripravená urýchlene rokovať o novom rámci kontroly zbrojenia, ktorý nahradí dohodu Nový START po uplynutí jej platnosti v roku 2026,“ uviedol Biden.

Zároveň zdôraznil, že „rokovania si vyžadujú partnera s dobrým úmyslom a brutálna a nevyprovokovaná agresia Ruska na Ukrajine narušila mier v Európe a je útokom na základné princípy medzinárodného poriadku“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zdôraznil, že na podpise novej zmluvy o kontrole jadrových zbraní by mala mať záujem aj Čína.

Terajšia zmluva vyprší v roku 2026

USA a Rusko sa začiatkom minulého roka dohodli na predĺžení prelomovej dohody Nový START, ktorá obmedzuje počet strategických útočných zbraní vo vlastníctve oboch krajín, a to do 4. februára 2026.

Uvedenú dohodu o znižovaní počtu jadrových zbraní podpísali 8. apríla 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Ruska a USA – Dmitrij Medvedev a Barack Obama.

Každá krajina môže vlastniť maximálne 1550 strategických nukleárnych hlavíc a 700 balistických striel a bombardérov, pričom pakt obsahuje aj pravidlá pre vzájomnú kontrolu.

Viac k témam: Americký prezident, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden je pripravený podpísať s Ruskom novú zmluvu o kontrole jadrových zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -