Hasiči bojujú v Kalifornii s najväčším tohtoročným lesným požiarom, guvernér vyhlásil stav núdze (video+foto)

0

2.8.2022 Hasiči v Kalifornii bojujú s najväčším tohtoročným lesným požiarom, ktorý sa na severe štátu za dva dni rozšíril na 207 kilometrov štvorcových. Takzvaný McKinney Fire nekontrolovateľne horí v severokalifornskom Národnom lese Klamath a úrady sa obávajú očakávaných búrok, ktoré by za suchých a horúcich podmienok mohli spôsobiť väčšie škody.

Stav núdze

Oheň zatiaľ nie je vôbec pod kontrolou, informoval v nedeľu v noci úrad šerifa okresu Siskiyou. Príčina požiaru je predmetom vyšetrovania.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom pre McKinney Fire vyhlásil stav núdze. Úrady tiež nariadili evakuáciu pre zhruba 2 000 obyvateľov oblasti okolo mesta Yreka a aj turistom nariadili, aby sa vrátili z lesa do najbližšieho mesta.

Viacero požiarov

Suchom sužovaná Kalifornia čelí v súčasnosti viacerým požiarom. Západne od McKinney Fire v sobotu blesk spôsobil požiar, ktorý podľa hovorkyne lesnej služby Adrienne Freeman ohrozoval mestečko Seiad.

Juhozápadne od veľkého požiaru zas horí ďalší, pre ktorý v nedeľu podľa hovorkyne úradu šerifa okresu Siskiyou Courtney Kreider nariadili evakuáciu zhruba 500 domov.

Crazy footage of firefighters escorting residents out of the McKinney fire last night. The fire pushed hard into the evening. Today, due to visibility, tankers have been diverted to the nearby China 2 fire. to a subscriber for this footage #mcKinneyfire #cali #fire #california pic.twitter.com/SDUQzncztM
— TheHotshotWakeUp: Podcast (@HotshotWake) July 30, 2022

Požiare v ďalších štátoch

Požiare pritom trápia aj ďalšie americké štáty. V severozápadnej Montane sa požiar na lúkach pri meste Elmo rozrástol na zhruba 44 kilometrov štvorcových a postúpil do lesa. V Idahu takzvaný Moose Fire v národnom lese Salmon-Challis pohltil už viac ako 196 kilometrov štvorcových lesnatej pôdy pri meste Salmon a v nedeľu bol pod kontrolou len z 21 percent.

V severnom Texase sa hasiči pokúšajú už dva týždne uhasiť Chalk Mountain Fire, ktorý je na viac ako 27 kilometroch štvorcových územia a je pod kontrolou z 83 percent. Výstraha stále platí aj na havajskom Maui, kde je požiar krovia už takmer celý pod kontrolou.

Viac k témam: Lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Hasiči bojujú v Kalifornii s najväčším tohtoročným lesným požiarom, guvernér vyhlásil stav núdze (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.