Napätie medzi Kosovom a Srbskom sa dá krájať, NATO je pripravené zasiahnuť v prípade eskalácie nepokojov

0

2.8.2022 Vláda v Kosove v pondelok ráno obvinila susedné Srbsko z úsilia o destabilizáciu krajiny, keď etnickí Srbi blokovali cesty a spôsobovali ďalšie incidenty na severe krajiny v spore pre poznávacie značky vozidiel a preukazy totožnosti. Premiér Albin Kurti a prezidentka Vjosa Osmaniová z protestov obvinili srbského prezidenta Aleksandra Vučića, ten zas Kosovo z toho, že eskaluje napätie.

Kosovo sa rozhodlo obnoviť pravidlo, ktoré od vozidiel prichádzajúcich zo Srbska vyžaduje, aby nahradili srbské poznávacie značky za kosovské. Srbsko pre vozidlá z Kosova smerujúce na jeho územie má zavedený opak. Kosovo tiež plánuje zakázať etnickým Srbom používať len srbské preukazy totožnosti pri prekračovaní hraníc. Po nedeľňajších incidentoch kosovská vláda oznámila, že plány odkladá do 1. septembra.

Mierová misia v Kosove vedená NATO uviedla, že napätú situáciu na severe krajiny monitoruje a je pripravená zasiahnuť, ak bude ohrozená stabilita.

Viac k témam: eskalácia napätia, Nepokoje
Zdroj: Webnoviny.sk – Napätie medzi Kosovom a Srbskom sa dá krájať, NATO je pripravené zasiahnuť v prípade eskalácie nepokojov © SITA Všetky práva vyhradené.