Zvolenie Machaja ako nového riaditeľa RTVS podľa Šipoša ukázalo, že koalícia má zmysel a prináša výsledky (video)

0

2.7.2022
aktualizované 30. júna 15:03

Zvolenie nového riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) je ďalší krok, kde sa ukázalo, že táto koalícia má zmysel a prináša výsledky pre Slovensko. Na tlačovej konferencii to vyhlásil šéf poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš po tom, čo parlament zvolil za nové generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja.

Kvalitná a transparentná žurnalistika

Cieľom OĽaNO podľa Šipoša bola kvalitná a transparentná žurnalistika, ktorej výkladnou skriňou musí byť RTVS. „Dnes (30. júna pozn. redakcie) sme k tomuto cieľu urobili míľový krok,“ vyhlásil Šipoš.

Povedal, že verí, že sa uvoľní napätá atmosféra RTVS. Ocenil, že sa k voľbe Machaja pridala aj koaličná strana Sloboda a Solidarita.

Zlepšenie boja proti dezinformáciám

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) na tlačovej konferencii vyhlásil, že sa končí éra súčasného riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka a RTVS povedie slušný človek s morálnym kreditom. Pripomenul, že Rezník dokázal pôsobiť vo verejnoprávnych médiách od čias Vladimíra Mečiara a jeho reputačná záťaž bola obrovská.

Podľa Čekovského má Machaj po rokoch pôsobenia Rezníka čo naprávať. Je tiež rád, že spätná väzba z RTVS je pozitívna. Čekovský poznamenal, že Machaj sľubuje zlepšenie spravodajstva a viac bojovať proti dezinformáciám. Šéf mediálneho výboru parlamentu je tiež rád, že novým riaditeľom RTVS bude človek, ktorý mal aj podporu odbornej verejnosti.

Garancia objektívneho spravodajstva

Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta výsledok voľby nového generálneho riaditeľa RTVS. Informovala o tom Ivana Nittmannová z Komunikačného oddelenia SaS.

Poslanec Národnej rady SR za SaS a člen výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin podotkol, že pri výbere pomohla aj odborná komisia, ktorá jednoznačne odporučila dvoch najlepších kandidátov. Tá okrem Machaja odporučila aj Tibora Búzu.

„Pre nás bolo dôležité, aby sa generálnym riaditeľom stal solídny a čestný kandidát. SaS vníma, že RTVS a špeciálne jej spravodajstvo má viacero problémov, ktoré musí nový riaditeľ riešiť. Veríme, že sa pánovi Machajovi podarí skvalitniť verejnoprávne médiá a priblíži ich úrovni okolitých krajín,“ uviedol Foltin.

Tímlíder strany SaS pre kultúru René Parák zhodnotil, že Machaj je garanciou, že bude verejnoprávne médium také, aké má byť, a teda že bude poskytovať objektívne spravodajstvo založené na faktoch a kvalitný program. Najväčšou výzvou podľa neho bude pre nového šéfa televízie a rozhlasu získať potrebné financie, keďže RTVS bola dlhodobo finančne poddimenzovaná.

Parlament vo štvrtok zvolil za riaditeľa RTVS Machaja. Podporilo ho 89 poslancov zo 122 prítomných. Súčasný šéf RTVS Rezník dostal 29 hlasov. Rezník skončí vo funkcii 1. augusta tohto roka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Generálny riaditeľ RTVS
Zdroj: Webnoviny.sk – Zvolenie Machaja ako nového riaditeľa RTVS podľa Šipoša ukázalo, že koalícia má zmysel a prináša výsledky (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu