Taliani sa ocitli v patovej situácii pri voľbe nového prezidenta, prvé kolo ostalo bez jasného víťaza

0

26.1.2022 Prvé kolo voľby nového prezidenta Talianska prinieslo v pondelok v tamojšom parlamente akurát množstvo prázdnych hlasovacích lístkov. Poslanci a menšia skupina špeciálnych regionálnych zástupcov, ktorí vyberajú nástupcu terajšej hlavy štátu Sergia Mattarelu, tak zatiaľ v politickej patovej situácii nedokázali nájsť víťaza.

Obavy z predčasných volieb

Voľba sa začala bez jasného zoznamu kandidátov. Premiér Mario Draghi síce naznačil, že je ochotný kandidovať za prezidenta, no koaličné strany sú vo svojej podpore rozdelené pre obavy, že by jeho odchod z čela vlády vyvolal predčasné voľby. Zatiaľ ani jedna strana Draghiho nemenovala kandidátom.

Súboj o prezidentské kreslo sa otvoril ešte viac po tom, čo v sobotu stiahol svoju kontroverznú kandidatúru niekdajší premiér Silvio Berlusconi. Ten vyhlásil, že mal dosť hlasov na víťazstvo, ale krajina si nemôže dovoliť politický rozkol. Jeho kancelária v nedeľu potvrdila, že Berlusconi v ostatných dňoch podstúpil testy v nemocnici v Miláne.

Štyri kolá voľby

Počas prvých troch kôl je na zvolenie potrebná dvojtretinová väčšina, teda 672 hlasov. To druhé sa uskutoční už v utorok popoludní. Počnúc štvrtkovým štvrtým kolom už kandidátom stačí len jednoduchá väčšina – 505 hlasov.

Voľba 13. prezidenta Talianska pripravuje priestor pre nadchádzajúce parlamentné voľby. Mandát súčasného parlamentu sa končí v roku 2023.

Viac k témam: Prezidentské voľby, Prezidentský kandidát
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliani sa ocitli v patovej situácii pri voľbe nového prezidenta, prvé kolo ostalo bez jasného víťaza © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu