Slovensko podporuje integračné ambície krajín západného Balkánu do EÚ, potvrdila Brocková

0

22.1.2022 Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková podčiarkla dôležitosť agendy rozširovania Európskej únie (EÚ), pričom vyzdvihla, že integračný proces je kľúčovou hybnou silou reforiem prijímaných v jednotlivých krajinách západného Balkánu, ktoré ašpirujú na členstvo v EÚ.

V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR po tom, čo vo štvrtok 20. januára Brocková prijala delegáciu projektu Think Balkans zloženú zo zástupcov rezortov diplomacie z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severného Macedónska, Srbska a štyroch predstaviteľov balkánskych mimovládnych organizácií.

Hlavným cieľom projektu je výmena skúseností, nadviazanie spolupráce a komunikácie medzi konzorciom mimovládnych organizácií Vyšehradskej štvorky Think Visegrad a organizáciami, ktoré sú v regióne západného Balkánu združené v projekte Think Balkans.

Brocková ocenila aj činnosť národných konventov o EÚ, ktoré umožňujú efektívnu synergiu vládnych inštitúcií a mimovládnych organizácií, a vyjadrila nádej, že v čo najbližšom čase budú otvorené prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom. Zaujímala sa tiež o podporu verejnej mienky pre členstvo v únii.

skonštatovala štátna tajomníčka.

Projekt Think Balkans založený v roku 2020 zastrešuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) s finančnou podporou Medzinárodného vyšehradského fondu. Vzájomná spolupráca prispieva k prepájaniu štátneho sektora s občianskou spoločnosťou a tiež naprieč rôznymi krajinami v regióne.

Jeho hlavnou náplňou je príprava analýz najzávažnejších problémov v jednotlivých krajinách a poskytuje tiež odporúčania vládam k aktuálnym témam s cieľom čo najviac zefektívniť rokovací proces s EÚ.

Viac k témam: Prístupové rokovania, Think Balkans
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko podporuje integračné ambície krajín západného Balkánu do EÚ, potvrdila Brocková © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu