Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5

0

14.1.2022 Britská spravodajská služba upozornila tamojších zákonodarcov, že právnička so sídlom v Londýne sa snaží „skrytým spôsobom zasahovať do politiky Spojeného kráľovstva“ v mene Komunistickej strany Číny.

Predsedníčka Dolnej snemovne Lindsay Hoyleová vo štvrtok poslala zákonodarcom varovanie od spravodajskej služby MI5, v ktorom tvrdí, že Christine Leeová konala v koordinácii s vládnucou stranou v najľudnatejšej krajine sveta.
Budujú väzby na vplyvných ľudí
MI5 uviedla, že Leeová sprostredkovala dary pre britské politické strany a zákonodarcov. Tí sú povinní priznať pôvod darov, ktoré dostávajú, a to od voličov alebo subjektov registrovaných v Spojenom kráľovstve.

MI5 dodala, že Komunistická strana Číny sa snaží budovať väzby s vplyvnými osobnosťami, aby sa zabezpečilo, že britská politická scéna bude priaznivo naklonená politike Pekingu.
Najväčšia hrozba pre Britániu
Vzťahy medzi Britániou a Čínou majú ďaleko od optimálnych. Predstavitelia Spojeného kráľovstva obviňujú Peking z ekonomických úskokov a porušovania ľudských práv.

Šéf spravodajskej služby MI6 Richard Moore v novembri označil Čínu za jednu z najväčších hrozieb pre Britániu a jej spojencov.

Viac k témam: Medzinárodné vzťahy, Zahraničná politika
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5 © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu