WHO nesúhlasí so zavedením zákazov cestovania z juhu Afriky, krajiny majú obavy z nového variantu omikron

0

30.11.2021 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala krajiny na celom svete, aby sa pre obavy z nového omikron variantu koronavírusu neuchyľovali k zákazom letov súvisiacich so štátmi na juhu Afriky.
Veľká záťaž pre životy a živobytie
Šéfka africkej kancelárie WHO Matshidiso Moeti apelovala na krajiny, aby dodržiavali vedecké a medzinárodné zdravotné predpisy v snahe vyhnúť sa cestovným obmedzeniam.
Viac o téme: Koronavírus
„Cestovné obmedzenia môžu zohrávať úlohu pri miernom znížení šírenia ochorenia COVID-19, ale predstavujú veľkú záťaž pre životy a živobytie,“ uviedla Moeti vo vyhlásení.
Útok na globálnu solidaritu
Ako ďalej dodala, implementácia obmedzení by nemala byť prehnane invazívna a mala by byť vedecky podložená medzinárodnými zdravotnými predpismi. Moeti si taktiež myslí, že zavedenie zákazov cestovania zameraných na Afriku predstavuje „útok na globálnu solidaritu“.

Zároveň pochválila Juhoafrickú republiku za ich dodržiavanie a informovanie WHO hneď, ako jej národné laboratórium identifikovalo nový omikron variant.

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa označil obmedzenia za „úplne neopodstatnené“. „Zákaz cestovania sa neriadi vedou a ani nebude účinný pri predchádzaní šírenia tohto variantu. Jediná vec, ktorú zákaz cestovania spôsobí, je ďalšie poškodenie ekonomík postihnutých krajín, podkopanie schopnosti reagovať na pandémiu a tiež schopnosti sa z nej zotaviť,“ skonštatoval prezident JAR.

Viac k témam: Cestovanie covid-19, Koronavírus, omikron
Zdroj: Webnoviny.sk – WHO nesúhlasí so zavedením zákazov cestovania z juhu Afriky, krajiny majú obavy z nového variantu omikron © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -