nedeľa, 28 novembra, 2021
2.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyIzrael urobil ústretový krok, Palestínčanom udelí právo legálneho pobytu

Izrael urobil ústretový krok, Palestínčanom udelí právo legálneho pobytu

21.10.2021 Izrael udelí právo legálneho pobytu štyrom tisíckam Palestínčanov žijúcim na okupovanom Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy. Ľudia, ktorí roky čelia prísnym obmedzeniam, vďaka tomu získajú úradné preukazy totožnosti.
Posilnenie palestínskej samosprávy
Krok je ďalším zo série ústretových gest oznámených po augustovom stretnutí medzi izraelským ministrom obrany a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Izrael chce posilniť palestínsku samosprávu, ktorá spravuje časti Západného brehu a prístup k bezpečnostným otázkam koordinuje so židovským štátom.

Medzi Palestínčanmi rastie nespokojnosť so stále autokratickejšou samosprávou. Izrael sa ju napriek tomu snaží posilniť, aby oslabil jej rivalov z militantného hnutia Hamas, ktorá ovláda Pásmo Gazy. Medzi ďalšie izraelské gestá patrí pôžička vo výške 155 miliónov dolárov pre Palestínsku samosprávu alebo vydanie ďalších 15-tisíc povolení, ktoré umožnia Palestínčanom pracovať v Izraeli a jeho osadách.
Bennett odmieta vznik palestínskeho štátu
Izraelský premiér Naftali Bennett odmieta vznik palestínskeho štátu a neprejavil záujem o obnovenie mierových rozhovorov, ktoré sa zastavili pred vyše desiatimi rokmi. Izrael tiež pokračuje v rozširovaní osád na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme.

Tieto územia, ktoré Izrael zabral vo vojne v roku 1967, chcú Palestínčania získať pre svoj budúci štát. Izraelskí predstavitelia na druhej strane sľúbili, že v záujme zmiernenia napätia podniknú kroky na podporu palestínskej ekonomiky a zlepšenie podmienok bežného života.

Viac k témam: Hamas
Zdroj: Webnoviny.sk – Izrael urobil ústretový krok, Palestínčanom udelí právo legálneho pobytu © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 Úmrtí 14,228 Uzdravení 540,068 Infikovaných 106,090 Last updated: 28. novembra 2021 - 06:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img