nedeľa, 28 novembra, 2021
2.8 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaSlováci minú na potraviny pätinu výdavkov domácnosti, zdražovanie má pokračovať

Slováci minú na potraviny pätinu výdavkov domácnosti, zdražovanie má pokračovať

18.10.2021 Bežná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín približne 20 % zo svojich výdavkov. Slovensko za európskym priemerom zaostáva, nakoľko priemerné náklady na potraviny a nealkoholické nápoje európskych domácností tvoria len 13 % z celkových nákladov.
Ceny sa približujú priemeru v EÚ
Ceny potravín a nealkoholických nápojov sú na Slovensku jedenáste najnižšie v rámci EÚ. K priemerným cenám potravín v únii sa tak z roka na rok SR približuje, nakoľko vlani boli potraviny a nealkoholické nápoje na Slovensku lacnejšie ako v EÚ už iba o 3,2 %.

Vyplýva to z analýzy WOOD & Company, ktorá vychádzala z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR, Eurostatu a prepočtov WOOD & Company.
Lacnejšie nákupy u susedov
Aj u slovenských susedov z Visegrádskej skupiny (V4), teda v Maďarsku, Českej republike či Poľsku, nakúpia zákazníci potraviny v priemere lacnejšie ako v SR. Potraviny na Slovensku v tomto roku prudko dražejú. Zatiaľ čo počas prvých piatich mesiacov roka 2021 boli na Slovensku ceny potravín a nealkoholických nápojov medziročne nižšie o – 0,8 %, v júni sa situácia otočila a potraviny začali byť oproti vlaňajšiemu roku drahšie.

„V auguste sme si za potraviny a nealkoholické nápoje priplácali dokonca až 3,6 %. Zdražovanie potravín bude na Slovensku pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Odhadujeme, že na prelome rokov 2021 a 2022 si slovenské domácnosti za potraviny priplatia o 5 % viac,” ozrejmila analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Viac k témam: Ceny potravín, Potraviny
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci minú na potraviny pätinu výdavkov domácnosti, zdražovanie má pokračovať © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 Úmrtí 14,228 Uzdravení 540,068 Infikovaných 106,090 Last updated: 28. novembra 2021 - 05:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img