Čaputová sa stretla s lídrami koalície i opozície pre napätú situáciu, Slovensko potrebuje stabilnú vládu

0

30.9.2021 Dôvodom stretnutí prezidentky Zuzany Čaputovej s politickými lídrami z radov koalície i opozície bola napätá atmosféra v spoločnosti. Hlava štátu to uviedla vo svojom stredajšom vyjadrení pre médiá.

Za dôvody rastúceho napätia v spoločnosti považuje pretrvávajúcu traumu z pandémie koronavírusu či zo straty blízkych, o ktorých ľudia vďaka pandémii prišli, zdražovanie a ekonomické a sociálne dopady pandémie.

Slovensko podľa prezidentky teraz potrebuje stabilnú vládu bez toho, aby chcel každý týždeň niektorý z partnerov opustiť koalíciu. Ak chce podľa nej súčasná vláda zotrvať v riadení Slovenska, mala by krajine vyslať jasný signál stability.
Rozdúchavanie nenávisti
„Pokiaľ ide o predstaviteľov opozície, hovorila som s nimi o tom, aký dopad na spoločnosť má rozdúchavanie nenávisti. Som rada, že Peter Pellegrini (Hlas-SD) prišiel s rovnakým nastavením a rovnakou ideou, pretože rozdelená spoločnosť je aj oslabenou spoločnosťou,“ povedala Čaputová.

Ďalšou témou bolo referendum o skrátení volebného obdobia. Čaputová sa s politickými lídrami zhodla na tom, že prípadná možnosť skrátenia volebného obdobia musí byť upravená v Ústave SR. Cestu k tomu, aby sa tak udialo do konca tohto roka, považuje hlava štátu za otvorenú.
Atak na lekárov
Prezidentka zdôraznila, že napätie v spoločnosti narastá a prejavuje sa napríklad atakmi na lekárov či pracovníkov mobilných odberových miest, čo považuje za neprípustné. K takejto atmosfére podľa nej prispieva práve aj vystupovanie politikov.

Podľa prezidentky nebude stačiť vytvoriť ilúziu pokoja, ale nájsť skutočné riešenia na upokojenie spoločnosti. V názoroch sa nezhodovala s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, ktorý má podľa nej odlišný prístup oproti Pellegrinimu.

Viac k témam: Koalícia, Koronavírus, Opozícia, Prezidentka SR, Referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová sa stretla s lídrami koalície i opozície pre napätú situáciu, Slovensko potrebuje stabilnú vládu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -