štvrtok, 28 októbra, 2021
4.7 C
Bratislava
ÚvodSprávySudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám...

Sudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám chcú pristupovať zdržanlivo a odborne

24.9.2021 K prípadným systémových zmenám v právnom systéme SR je potrebné pristupovať zdržanlivo a po poctivej odbornej diskusii.

Zhodli sa na tom na štvrtkovom stretnutí predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas, Najvyššieho správneho súdu SR Pavol Naď a Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, ktorých stanovisko poskytla hovorkyňa SAK Alexandra Donevová. Podľa spoločného vyhlásenia sa inštitúcie nebránia verejnej kontrole, tá by však mala ostať kontrolou a nie verejným nátlakom.
Právny systém s brzdami 
„Inštitúcie sú tvorené ľuďmi, ktorí sú omylní. Práve preto sa desiatky rokov formuloval právny systém s brzdami a protiváhami, ktorý je korunovaný ústavnou a medzinárodnou ochranou základných práv a slobôd,” uvádza sa vo vyhlásení.

Tento systém je podľa signatárov, aj napriek omylom, funkčný a chcú uistiť obyvateľov Slovenska, že využijú všetky právne nástroje, aby tu vládlo právo, morálka i spravodlivosť.
Len “štatista”
Z prostredia vládnej koalície vzišli v poslednom období návrhy na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, ak zistí nezákonný postup.

Žilinka sa v tejto súvislosti vyjadril, že v prípade zrušenia paragrafu by bol generálny prokurátor len „štatistom”. Objavili sa tiež úvahy o oddelení generálnej a špeciálnej prokuratúry. Úrad špeciálnej prokuratúry totiž momentálne funguje ako súčasť Generálnej prokuratúry SR a špeciálny prokurátor je jedným z námestníkov generálneho prokurátora.

Viac k témam: paragraf 363 Trestného poriadku, právny systém
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám chcú pristupovať zdržanlivo a odborne © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 465,027 Úmrtí 12,957 Uzdravení 416,929 Infikovaných 35,141 Last updated: 28. októbra 2021 - 05:11 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img