štvrtok, 28 októbra, 2021
5.6 C
Bratislava
ÚvodSprávyAk nebude vyhlásený núdzový stav, obce nemôžu obmedziť prevádzkový čas podnikov ani...

Ak nebude vyhlásený núdzový stav, obce nemôžu obmedziť prevádzkový čas podnikov ani nočnú slobodu pohybu

22.9.2021 Obec nemá kompetencie zákonne obmedziť slobodu pohybu od 21:00 do 5:00 a obmedziť prevádzkový čas podnikov na jej území z dôvodu ochrany verejného zdravia obyvateľov. Vyplýva to z výsledkov právnej analýzy Únie miest Slovenska (ÚMS).
Viac o téme: Koronavírus
Ako uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová v stanovisku únie, podľa súčasnej právnej úpravy je potrebné na obmedzenie slobody pohybu vyhlásenie núdzového stavu. Dodala, že na to je oprávnená práve vláda SR.

ÚMS je z daných dôvodov presvedčená, že tieto kompetencie si má, aj pre zrozumiteľnosť a jednotný postup, ponechať štát a samospráva má byť ich vykonávateľom a partnerom.

„Požiadavky štátu vnímame ako nereálne a nevykonateľné z pozície miest. Preto nemôžeme odporučiť primátorom a primátorkám miest a ich zastupiteľstvám, aby prijímali takéto rozhodnutia v situácii, keď nemajú pre tieto rozhodnutia právnu oporu, ani inú možnosť zmysluplne zasiahnuť. Je dobré, že Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje epidemiologické opatrenia nie celoplošne, ale podľa lokálnych podmienok a vítame tento prístup. Avšak, navrhovaný spôsob zapojenia samosprávy je nerealizovateľný a preto je potrebné nájsť iné riešenie,“ zhodnotil prezident ÚMS Richard Rybníček.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, núdzový stav, pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak nebude vyhlásený núdzový stav, obce nemôžu obmedziť prevádzkový čas podnikov ani nočnú slobodu pohybu © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 465,027 Úmrtí 12,957 Uzdravení 416,929 Infikovaných 35,141 Last updated: 28. októbra 2021 - 04:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img