Žilinka odmietol vymenovať Kysela za Lipšicovho zástupcu, podal aj návrh na ďalšie disciplinárne stíhanie

0

10.8.2021 Generálny prokurátor Maroš Žilinka potvrdil, že odmietol vymenovať Petra Kysela za zástupcu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ako sa uvádza v jeho vyhlásení, pri svojom rozhodovaní posudzoval splnenie podmienok na vymenovanie do funkcie vedúceho prokurátora komplexne.

Nemohol teda neprihliadať ani na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z apríla a mája 2021, v ktorých bolo konštatované porušenie zákonnej povinnosti prokurátora vybavovať väzobné trestné veci prednostne a urýchlene a flagrantné porušenie Kyselovho procesného postupu a lehôt pri predkladaní žiadostí obvinených o prepustenie z väzby, a tým závažného zásahu do ich práv.
Najvyšší súd konštatoval viacero pochybení
Podľa Žilinku boli Najvyšším súdom SR konštatované pochybenia prokurátora takého charakteru, ktoré sú nezlučiteľné s výkonom funkcie vedúceho prokurátora.

„Generálny prokurátor SR zobral na vedomie stanovisko 23 prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). V ňom uvedené skutočnosti však nie sú takého charakteru, aby mohli zmeniť jeho rozhodnutie nevymenovať Petra Kysela do funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora,” povedal hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.
Prokurátori sa postavili na stranu Kysela
O nevymenovaní Kysela do funkcie ako prvý informoval Denník N s tým, že na jeho stranu sa postavilo 23 prokurátorov ÚŠP. Žilinka zároveň v prípade Kysela podal už druhý návrh na disciplinárne stíhanie.

V prvom prípade išlo o rozhodovanie o prepustení z väzby obvineného exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R. ktoré podľa generálneho prokurátora trvalo príliš dlho.

To konštatoval aj Najvyšší súd SR, keď obvineného prepustil z väzby. Aktuálny disciplinárny návrh sa má týkať rozhodovania o prepustení z väzby bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra P.

Viac k témam: vymenovanie do funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Žilinka odmietol vymenovať Kysela za Lipšicovho zástupcu, podal aj návrh na ďalšie disciplinárne stíhanie © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -