utorok, 19 októbra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodSprávyStovky ľudí protestujú v Bratislave proti výhodám pre zaočkovaných, zablokovali aj dopravu...

Stovky ľudí protestujú v Bratislave proti výhodám pre zaočkovaných, zablokovali aj dopravu (foto)

30.7.2021
aktualizované 29. júla 17:43

Pred Prezidentským palácom v Bratislave protestujú stovky ľudí. Dôvodom je novela zákona zvýhodňujúca očkovaných, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v pondelok 26. júla.

V súvislosti so štvrtkovým neoznámeným verejným zhromaždením, prijala bratislavská polícia adekvátne opatrenia a situáciu aj naďalej monitoruje.

“V prípade ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku,” uviedli policajti na sociálnej sieti.
Zhromaždenie nebolo riadne oznámené
Ako na tlačovom brífingu uviedol viceprezident Policajného zboru SR (PZ SR) Róbert Bozalka, počas zhromaždenia k vážnejšie narušenie verejného poriadku či útoky vo vzťahu k životu a k zdraviu.

Podľa jeho slov sa nevyskytli ani žiadne útoky vo vzťahu k majetku. „V doobedňajších hodinách prišlo k blokovaniu cestnej premávky v okolí Hodžového námestia, ktorú policajný zbor vyriešil zabezpečením odklonu dopravy tak, aby bola vzhľadom na situáciu plynulá,“ uviedol.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pred Prezidentským palácom protestujú stovky ľudí proti výhodám pre zaočkovaných (fotografie)

Viliam Adamec, riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave pripomenul, že zhromaždenie nebolo riadne oznámené na mestskú časť Bratislava – Staré Mesto. Uviedol, že polícia dostala požiadavku od Kancelárie prezidenta SR, aby zabezpečili ochranu oplotenia vzhľadom na to, že ide o kultúrnu pamiatku. „Došlo k jednému poškodeniu motorového vozidla, kde osoba účastná na proteste rozbila okno na osobnom aute. Táto osoba bola zadržaná,“ uviedol.

Adamec dodal, že hoci zhromaždenie nebolo ohlásené, Ústava SR garantuje, že sa môže uskutočniť, pokiaľ sa koná v pokojnom duchu. „Budeme identifikovať zo sociálnych sietí zvolávateľa, aby sme ho vedeli oznámiť na okresný úrad za priestupok, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť na mestskú časť Staré Mesto,” povedal. Policajný viceprezident dodal, že aj po skončení protestu urobia analýzu jeho videozáznamov, aby mohli zdokumentovať priestupky, ktoré boli počas protestu spáchané.
Meškanie bratislavskej MHD
Polícia pred obedom na sociálnej sieti informovala, že osoby zúčastnené na zhromaždení sa krátko pred 11:15  presunuli na vozovku a zablokovali ju v oboch smeroch, ako aj podchod v smere na Staromestskú ulicu. Z tohto dôvodu je v súčasnosti Hodžovo námestie v smere na Staromestskú ulicu a na Námestie 1. Mája neprejazdné. “Vodičov vyzývame, aby sa tomuto úseku pokiaľ je to možné vyhli a na prejazd využili alternatívnu trasu,” upozornili muži zákona.
Viac o téme: Koronavírus
Hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec uviedol, že v danom úseku je prerušená premávka MHD na linkách 31, 39, 80, 83, 84, 93, 94, 147, 203, 207 a 212.  „V súčinnosti so štátnou políciou dispečing DPB operatívne realizuje odklon liniek,” uviedol Chlebovec.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Linky 83, 84 a 93 sú v smere z Petržalky odklonené z Mosta SNP cez nábrežie, Dostojevského rad, Legionársku a Šancovú ulicu na Hlavnú stanicu Bratislava, resp. do Dúbravky. Linky 31 a 39 sú odkláňané rovnako cez nábrežie. Linky 80 a 94 premávajú s obmedzeným počtom spojov po zastávku Zochova.

Linky 207 a 212 sú medzi Pražskou a Záhradníckou ulicou odklonené cez Šancovú, Legionársku a Karadžičovu ulicu. Linka 147 premáva v úseku Búdková – Šulekova. Na linku 203 v úseku Kollárovo nám. – Koliba nasadili náhradné autobusy.

„Na uvedených linkách môže vzniknúť meškanie do 10 minút. Električková doprava v centre a spoje v iných častiach mesta premávajú nateraz bez obmedzení,” uviedol hovorca DPB, ktorý bude zmeny priebežne aktualizovať. Cestujúcim odporúča sledovať elektronické infotabule na zastávkach, webovú stránku DPB a sociálne siete.

SaS vyzýva na kultivovaný protest
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva demonštrantov, aby protestovali kultivovane a nemanipulovali s dátami.

„Rešpektujeme právo občanov slobodne vyjadrovať svoj názor a demonštrovať, ale aj to by sa podľa nás malo diať pokojným a vecným spôsobom. Nemôžeme tolerovať urážky a vulgarizmy, napríklad len pre to, že podporujeme očkovanie a tým aj spoločenskú zodpovednosť voči druhým,” uviedol podpredseda strany a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest pred parlamentom, polícia použila aj slzný plyn (fotografie)

Neohľaduplnosť a prepadnutie klamstvám vníma ako to posledné, čo momentálne Slovensko potrebuje.

Viac k témam: Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Stovky ľudí protestujú v Bratislave proti výhodám pre zaočkovaných, zablokovali aj dopravu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 13:58 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img