piatok, 6 augusta, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodSprávyFico sa chce znovu pokúsiť odvolať Mikulca, do ministra si kopol aj...

Fico sa chce znovu pokúsiť odvolať Mikulca, do ministra si kopol aj za odvolanie Santusovej

23.7.2021
aktualizované 22. júla, 17:59

Strana Smer-SD opätovne navrhne mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Na tlačovej besede to vo štvrtok 22. júla uviedol predseda stany Robert Fico.

Podľa neho strana návrh do parlamentu podá už v piatok 23. júla. Fico ministra zároveň kritizoval za odvolanie šéfky tímu Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorý preveruje údajné ovplyvňovanie vyšetrovania mediálne známych trestných káuz.

Mikulec reagoval, že Fico ako opozičný poslanec má legitímne právo podávať návrhy na odvolávanie členov vlády. Podľa neho môžu byť odvolávania organizované každý týždeň, pretože on sa takýchto pokusov neobáva. Jeho stanovisko poskytla riaditeľka kancelárie ministra vnútra Barbara Túrosová.
Dôkaz zneužívania právomocí
Fico povedal, že pôvodne chceli Mikulca odvolávať už pre podozrenie, že prijal úplatok 100 000 eur ešte keď bol šéfom Vojenskej spravodajskej služby. Odstavenie Diany Santusovej z čela tímu, ktorý preveruje podozrenia na manipulácie svedkov, je však podľa neho bezprecedentné.

„To by sa v inej krajine nemohlo stať,” povedal s tým, že toto je dôkaz zneužívania právomoci verejného činiteľa zo strany ministra a rozkladu právneho štátu. Zároveň aktuálne dianie podľa predsedu Smeru dokazuje, že ich podozrenia na manipulovanie vyšetrovaní prostredníctvom svedkov kajúcnikov boli oprávnené.
Polícia má skrývať obvinených
Fico tiež vyslovil podozrenie, že časť polície, lojálna Mikulcovi, skrýva obvinených svedkov Mateja Z. prezývaného „Zemák” alebo „Bandurka”, a Petra P. prezývaného „Tiger”.

„Vôbec o tom nepochybujeme, že týchto dvoch zločincov skrýva slovenská polícia,” vyhlásil Fico s tým, že toto podozrenie potvrdzuje aj zásah policajtov Úradu hraničnej a cudzineckej polície z východného Slovenska proti operatívcom Národnej kriminálnej agentúry.

Keďže však obvinení podľa Fica dostali echo, nepodarilo sa ich vypátrať. Dodal, že obvinený Csaba D. sa už priznal, že v medializovaných kauzách vypovedal nepravdivo.
Bol informovaný
Mikulec v reakcii na Ficovu tlačovú besedu uviedol, že pozastavenie činnosti vedúcej špecializovaného tímu Útvaru inšpekcie služby (ÚIS) vykonal autonómne dočasne poverený riaditeľ ÚIS na základe zhodnotenia aktuálneho stavu. Dodal, že o tomto kroku ho aj informoval.

„Rozhodnutie dočasne povereného riaditeľa ÚIS vzal minister vnútra na vedomie a pánovi Scholtzovi dôveruje, že týmto opatrením sa mu podarí odvrátiť nežiadúcu situáciu, na základe ktorej je spochybňovaná objektivita a nestrannosť špecializovaného tímu ÚIS,“ priblížila Túrosová v stanovisku ministra.

Viac k témam: kauza, odvolanie z funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico sa chce znovu pokúsiť odvolať Mikulca, do ministra si kopol aj za odvolanie Santusovej © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 04:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -