utorok, 3 augusta, 2021
21.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyDemokratické štandardy v Poľsku a Maďarskú sú ohrozené. Správa EK ukázala prstom...

Demokratické štandardy v Poľsku a Maďarskú sú ohrozené. Správa EK ukázala prstom aj na ďalšiu krajinu

22.7.2021 Demokratické štandardy v Európskej únii narúša fungovanie niektorých členských krajín, najmä Maďarska a Poľska, kde je ohrozená nezávislosť súdnictva. Vo svojej výročnej správe o dodržiavaní zásad právneho štátu zverejnenej v utorok to uviedla Európska komisia.

Správa „ukázala prstom“ aj na Slovinsko, ktoré nedávno prevzalo šesťmesačné rotujúce predsedníctvo v EÚ, pre útoky voči médiám v tejto balkánskej krajine.

„V mnohých členských štátoch existujú dôvody na vážne znepokojenie, najmä pokiaľ ide o nezávislosť súdnictva,“ uviedla podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Pri rozsiahlej kontrole sa zistilo, že Poľsko je nedostatočné v štyroch hlavných hodnotených oblastiach, ktorými sú justičné systémy, protikorupčný rámec, pluralita a sloboda médií, ako aj otázky otázky súvisiace so systémom bŕzd a protiváh.

Maďarsku boli vyčítané nedostatočné protikorupčné opatrenia, a v správe sa tiež uvádza, že pluralita médií v tejto krajine „zostáva ohrozená“. Médiá nemajú „na ružiach ustlané“ ani v spomenutom Slovinsku, kde niektorí novinári čelili vyhrážkam a online obťažovaniu.

Viac k témam: demokracia, právny štát, protikorupčné opatrenia, výročná správa
Zdroj: Webnoviny.sk – Demokratické štandardy v Poľsku a Maďarskú sú ohrozené. Správa EK ukázala prstom aj na ďalšiu krajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -