utorok, 3 augusta, 2021
25.4 C
Bratislava
ÚvodSprávyV Poľsku rastie nespokojnosť veriacich, katolícku cirkev preto opúšťa čoraz viac ľudí

V Poľsku rastie nespokojnosť veriacich, katolícku cirkev preto opúšťa čoraz viac ľudí

21.7.2021 V Poľsku rastie počet ľudí, ktorí sa chystajú formálne vystúpiť z katolíckej cirkvi. Tvrdia to miestni aktivisti, na ktorých sa odvoláva spravodajský portál Euronews. V krajine rastie nespokojnosť s konaním cirkvi, napríklad pre podporu prísneho interrupčného zákona.
Ľudia, ktorí odišli vraj neboli nábožní
Cirkevní predstavitelia v Poľsku tvrdia, že mnohí ľudia opúšťajúci cirkev v prvom rade neboli vôbec nábožní. Nie je však jasné, koľko takýchto ľudí už odišlo.

„Pravdepodobne sú to rozhodnutia ľudí, ktorí v spoločenstve katolíckej cirkvi už dlho formálne neboli,“ konštatoval riaditeľ odboru katolíckej vedy v diecéze Varšava-Praga Piotr Pierzchala. On sám podľa jeho slov zažil len štyri takéto situácie.
Cirkev údajne maskuje skutočné počty
Krzysztof Gwizdala, ktorý je vlastníkom webstránky www.apostazja.eu venovanej vystúpeniu z cirkvi, však poukazuje na prudký nárast takýchto prípadov. Tento rok dosiaľ vystavilo žiadosť o vystúpenie z cirkvi až 3 000 ľudí, čo je šesťnásobne viac ako minulý rok.

Cirkev podľa Gwizdalu maskuje skutočný počet takýchto ľudí, pretože nie je priaznivý.

„V roku 2020 bolo podľa krakovského biskupa v jeho oblasti zhruba 450 týchto apostázií. V roku 2020 bolo len na mojej webstránke v tom istom období 3 000 vyhlásení o vystúpení vygenerovaných v krakovskej diecéze a musíme si uvedomiť, že existuje viac webových stránok, ako je tá moja, s formulármi pripravenými na tlač,“ povedal.

Viac k témam: interupcia, katolícka cirkev
Zdroj: Webnoviny.sk – V Poľsku rastie nespokojnosť veriacich, katolícku cirkev preto opúšťa čoraz viac ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 13:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -