Moderátorkou Plesu v opere bude legendárna Božidara Turzonovová

0
Herečka Božidara Turzonovová (Autor: archív)
Legendárna Božidara Turzonovová sa preslávila množstvom nezabudnuteľných úloh a stvárnila desiatky veľkých divadelných, televíznych aj filmových postáv, a to nielen na slovenskom, ale aj českom filmovom plátne. Svoju životnú rolu si zahrala práve v československej dráme Jiřího Krejčíka Božská Ema, ktorá bola vysoko hodnotená ako divákmi, tak filmovými kritikmi. Božidara Turzonovová ako jedna z najvýraznejších predstaviteliek svojej generácie prevedie hostí Plesu v opere netradičným programom, ktorý bude pri príležitosti stého výročia založenia Československa patriť výhradne slovenským a českým umelcom. 
 
,,Úprimne, ponuku moderovať dobročinný Ples v opere som akceptovala veľmi rada, predovšetkým preto, že som vlastenecká k nášmu Slovenskému národnému divadlu. Práve pri príležitosti stého výročia vzniku Československa si môžeme pripomenúť významnú úlohu SND, ktoré práve vtedy vznikalo,“ povedala Božidara Turzonovová.
 
Oceňovaná herečka je pre hostí zárukou vysokého kultúrneho zážitku. Nastávajúci Ples v opere bude však aj tento rok predovšetkým napĺňať svoj charitatívny rozmer.  Ples v opere sa za posledných deväť rokov etabloval ako najvýznamnejšie dobročinné podujatie. Každoročne poukazuje na celospoločenské problémy, ktoré si zaslúžia pozornosť širokej verejnosti. Aj tentokrát na Slovensku otvára dôležitú tému – vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením, ktorým je v mnohých prípadoch upieraná možnosť plnohodnotného štúdia a osobného rozvoja na bežných školách.
 
Hlavnou ambíciou Plesu v opere je v spolupráci s partnermi a odborníkmi vytvoriť program, ktorý významne prispeje k lepším a širším možnostiam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku. „V súčasnom systéme je málo podpory pre školy, učiteľov, asistentov učiteľov, ale chýba aj podpora a pomoc samotným deťom so zdravotným znevýhodnením a ich rodičom. Výsledkom spolupráce s Nadáciou pre deti Slovenska a s Koalíciou pre deti Slovensko, ale aj mnohými odborníkmi bude program, ktorý zásadným spôsobom prispeje k zlepšeniu tohto alarmujúceho stavu,“ dodáva riaditeľka Plesu v opere, Andrea Cocherová.

Hostia Plesu v opere prispievajú k veľkým zmenám 

Charitatívne poslanie dobročinného Plesu v opere sa darí napĺňať predovšetkým vďaka štedrosti hostí, ktorými sú výnimočné osobnosti z rôznych oblastí spoločenského, kultúrneho, vedeckého aj hospodárskeho života. Mnohí z nich sa Plesu v opere zúčastňujú pravidelne už niekoľko rokov a aj svojou pomocou prispievajú k dlhodobým pozitívnym zmenám v našej spoločnosti. 
 
„Vážime si, že Ples v opere aj tento rok poctia svojou prítomnosťou mimoriadne osobnosti, ktoré sú rešpektovanými autoritami vo svojej oblasti či úspešne reprezentujú Slovensko aj za jeho hranicami,“ hovorí Pavol Lančarič, generálny riaditeľ Orange Slovensko a zástupca hostiteľa Plesu v opere.
 
Tento rok bude Ples v opere hostiť 300 párov. Svojou účasťou na Plese v opere podporia jeho dobročinný charakter aj osobitný zástupca Generálneho tajomníka OSN pre Irak Ján Kubiš, poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD., rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. či rektor Paneurópskej vysokej školy Dr.h.c. prof. Ing. Juraj Stern, PhD.
 
K lepším podmienkam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením prispejú tiež úspešní podnikatelia a manažéri vrátane Eleny Kohútikovej, Pavla Konštiaka či Márie Hurajovej.
 
Naplniť charitatívny rozmer Plesu v opere pomôžu taktiež Marián Chudovský, generálny riaditeľ Slovenského národného divadla, Lenka Surotchak, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis, vynikajúci operní speváci, herci a umelci, medzi ktorými nebudú chýbať Eva Bláhová, Emília Vášáryová, Martin Huba, Otokar Klein, František Kovár či Vladimír Kobielsky a v neposlednom rade laureáti prestížnych ocenení – Slovenka roka 2013 doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD, laureátka ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2013 v kategórii Filantropia Mariana Kováčová či Jozef Barcaj, laureát ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2015 v kategórii Hospodárstvo . 
 
Po druhý rok sa Plesu v opere zúčastní aj Michaela Musilová, vyštudovaná astrobiologička, ktorá pôsobila v NASA a viedla simulovanú misiu na Mars. „Oceňujem, že výťažok z Plesu v opere ide na charitatívne účely. Je to skutočne pekná myšlienka, a to najmä v dobe, kedy mnoho ľudí myslí hlavne na seba. Je smutné, s akými prekážkami musia tieto deti a ich rodičia každý deň zápasiť. Avšak dôležité je, že sa konečne o tejto téme začína hovoriť a postupne sa začína aj riešiť,“ hovorí Musilová, ktorá aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka SOSA a v jej každodennom živote hrá dobročinnosť významnú úlohu.
 
Ples v opere aj tento rok privíta čestných plesových hostí z radov Nadácie pre deti Slovenska, Koalície pre deti Slovensko, ako aj odborníkov partnerského projektu To dá rozum.
 
 
- Reklama -