Ani populizmus, ani sľuby nenahradia dlho odkladané reformy a domáce úlohy gréckej vlády na ozdravenie ekonomiky. Týmito slovami reagoval na schválený tretí balík pomoci Grécku šéf KDH

0
Ján Figeľ, bývalý predseda KDH (Autor: SITA)

Predseda KDH Ján Figeľ pripomína, že solidarita s Gréckom nemôže znamenať škrtanie dlhov alebo zmäkčovanie podmienok úveru, pretože ide už o tretí balík, pričom Grécko neplnilo ozdravné opatrenia doterajšej pomoci. „Ani populizmus, ani sľuby nenahradia dlho odkladané reformy a domáce úlohy gréckej vlády na ozdravenie ekonomiky. Ozdravenie ani v medicíne nie je možné bez konštruktívnej spolupráce a úsilia pacienta. V tomto prípade ide o úsilie vlády a celej krajiny,” dodáva.

Vyjadrenia Fica doma a v Bruseli sa rozchádzajú

Podpredseda KDH pre verejné financie Miloš Moravčík upozorňuje na fakt, že medializované vyjadrenia Roberta Fica sa opäť rozchádzajú s jeho krokmi v Bruseli. Premiér sa viackrát vyjadril, že prípadná ďalšia pôžička musí byť podmienená realizáciou reforiem. V súčasnosti bude eurozóna ručiť krajine ďalšími desiatkami miliónov eur bez toho, aby mala jasné záruky, že opatrenia sa budú skutočne realizovať. Grécku a jeho obyvateľom by viac pomohla pomoc vo forme konzultácií a zriadenia reálneho splátkového kalendára, ako drahé kupovanie si času.

Slovenská vláda vodu káže a víno pije

Rozpor medzi konaním vlády navonok a dovnútra vidí aj poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Podľa neho je zarážajúce, že slovenská vláda ordinuje Grécku reformy, ktoré sa sama zdráha doma realizovať. Ide najmä o konsolidáciu verejných financií, ktorá je neustále odsúvaná na neurčito, výšku deficitu štátneho rozpočtu a ďalšie dôležité štrukturálne reformy.

Grécko je poučením pre budúcnosť

KDH si uvedomuje vážnosť ekonomických a morálnych dopadov krízy v Grécku na celú eurozónu a Európsku úniu. Vníma situáciu v Grécku od vypuknutia krízy v roku 2009 až po dnes, ako poučenie pre budúcnosť, že populizmus, bez ohľadu na to, či prichádza sprava, alebo zľava, je cestou do záhuby. Preto bude vždy zastávať názor, že predísť podobnému scenáru je možné jedine dôslednou realizáciou zodpovednej ekonomickej politiky, ktorá je založená na dodržiavaní pravidiel, podpore malých a stredných podnikateľov, vymožiteľnosti práva a poctivým riadením štátu v prospech jeho občanov.

Aj liberáli sú proti ďalšej pomoci

Proti tretiemu záchrannému balíčku pre Grécko sa ešte v polovici júla ostro ohradila aj strana Sloboda a Solidarita. „Ide sa udiať šialené zachraňovanie nezachrániteľného. Európska únia chce v treťom balíku poskytnúť Grécku 80 miliárd eur. Záruky Slovenska Grécku sa tým zvýšia na viac ako dve miliardy eur. Na každú slovenskú domácnosť to znamená tisíc eur,“ povedal pre denník Pravda podpredseda SaS Ľubomír Galko. Ak by Slovensko o tieto peniaze neprišlo, mohlo by z nich podľa Galka dostavať diaľnicu z Bratislavy do Košíc alebo v každom krajskom meste vybudovať novú špičkovú nemocnicu aj so zariadením. „Zásadne odmietame tretí balík pre Grécko. Vyzývame všetkých predstaviteľov politických strán na Slovensku, aby sa k nášmu postoju pridali. Je našou povinnosťou zastupovať národnoštátne záujmy Slovenska a to je teraz odmietnutie tretieho balíka Grécku,“ konštatoval pre Pravdu Galko.


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu