Prezident Kiska vzdal hold aktivistke Čaputovej

    0
    Slovenská právnička a aktivistka Zuzana Čaputová (Autor: SITA)

    „Je to aj príbeh osobný, ako mama dvoch detí prežila veľa emócií, strachu a obáv,“ povedal ďalej Kiska s tým, že Čaputovej príbeh je aj príbehom environmentálnym, ktorý dokázal pohnúť so zákonmi aj na pôde Európskej únie. „Dokázala urobiť posun nielen v hlavách ľudí, ale aj úradníkov a celej našej spoločnosti,“ uviedol Kiska. Podľa neho je zároveň dôležité správne sa spýtať otázku „prečo“, myslieť na deti, budúcnosť a robiť veci z presvedčenia.

    Ako sa vyjadrila ocenená Zuzana Čaputová, týmto gestom prezident dal najavo, že občianska spoločnosť, tretí sektor a boj občanov majú svoj význam. Podľa nej je pri podobných bojoch dôležitá dôvera a uvedomenie si, že môže ísť o beh na dlhé trate. „Stretávam sa veľmi často so skepticizmom, s nedôverou v to, že o to, čo sa snažíme, má zmysel. Pokiaľ ľudia tomu nedôverujú, myslím si, že sa oberajú o šance na víťazstvo,“ povedala Čaputová s tým, že príbeh pezinskej skládky trval 14 rokov až do právoplatného rozsudku najvyššieho súdu. „Bola to skúška dôvery a trpezlivosti aj pre mňa ako advokátku, aj ako občiansku aktivistku,“ priznala.

    Čaputová zdôraznila, že pre ňu nie sú najdôležitejšie ocenenia, ale to, že je zrušené povolenie na skládku a teda nie je dôvod na to, aby v Pezinku bolo ešte viac ochorení, hlavne rakoviny. „Dobre si pamätám, že základnou motiváciou na začiatku bol úplne obyčajný, ľudský strach z rakoviny. Boli choré malé deti, ktoré zomierali,“ vysvetlila svoju motiváciu. Objasnila, že v Pezinku už jedna skládka je a nová mala byť v prvej etape veľká ako 12,5 futbalového ihriska.

    Čaputová si prevzala medzinárodnú Goldmanovu cenu za ochranu životného prostredia 18. apríla. Čaputová z organizácia VIA IURIS bojovala proti skládke odpadov v Pezinku. Goldmanova environmentálna cena sa prirovnáva k Nobelovej cene v oblasti ochrany životného prostredia a Čaputová ju získala za európsky kontinent. Zuzana Čaputová bola jednou z vedúcich osobností pezinskej občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta a ako členka tímu VIA IURIS zastupovala Pezinčanov pred úradmi a súdmi.

    Pezinčania bojovali proti skládke odpadov s rozlohou 12 futbalových ihrísk s kapacitou 792-tisíc metrov kubických odpadu od roku 1999. Do kampane sa zapojilo viac ako 1 200 ľudí, spor sa dostal až na Súdny dvor EÚ a má významný medzinárodný presah. V roku 2013 Najvyšší súd SR rozhodol v prospech Pezinčanov a zrušil povolenie na výstavbu skládky.

    Goldmanovu environmentálnu cenu udeľuje americká nadácia Goldman Environmental Foundation, založená v roku 1989 lídrami občianskej spoločnosti a filantropmi manželmi Richardom a Rhodou Goldmanovcami. Každý rok získa toto výnimočné ocenenie iba jedna osoba za jeden kontinent.

    - Reklama -