Úplatky pre poslancov budú legálne, ich majetky utajené, chytá sa za hlavu Beblavý

  0
  Miroslav Beblavý, poslanec NR SR (Autor: SITA)

  Beblavý dnes vysvetlil, že podľa dnešného zákona nesmú poslanci brať dary v súvislosti s výkonom svojej funkcie. Upozornil, že Smer navrhol, že ak verejný funkcionár prijme dar nad 100 eur, musí ho zaevidovať na parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií a musí ho používať pri výkone funkcie. „To je absurdita. Poslancom bude možné darovať čokoľvek, ak oni to budú používať na verejné účely,“

  Podľa Beblavého Smer využíva novelu, aby utajil, čo nebolo doteraz utajené. „Nehnuteľný majetok nie je dnes utajenou informáciou. Smer dáva do zákona ustanovenie, podľa ktorého sa verejnosť nedozvie, aké nehnuteľnosti vlastnia papaláši,“ uviedol.

  Návrh trojice poslancov Smeru je podľa Beblavého hanbou, pretože po tom, čo sa všetky strany ešte pred voľbami zaviazali predložiť novelu zákona, ktorá umožní skutočné majetkové priznania a skutočnú kontrolu politikov, dva roky Smer vodil všetkých za nos a predložil novelu, ktorá neobsahuje to, na čom sa parlamentné strany dohodli a vytvára nové diery v zákone. „Chcú veci ešte zhoršiť,“

  Beblavý pripomenul, že opozícia presadzovala a so Smerom sa pôvodne dohodla na tom, aby majetkové priznania mali skutočnú výpovednú hodnotu a aby žiadna strana nemohla kryť prešľapy tým, že zablokuje ich potrestanie. „Ani jedna zmena v návrhu nie je,“ povedal. Dnes sú potrebné tri pätiny členov parlamentného výboru, aby ten mohol vyšetrovať a potrestať verejných funkcionárov. „Dohodli sme sa so Smerom, že ústavný súd by mal konečné slovo pri zastavení konania. Návrh Smeru to neobsahuje,“ upozornil poslanec.

  Podľa Beblavého návrh nestransparentňuje ani majetkové priznania. Upozornil, že ministri Robert Kaliňák a Ján Počiatek majú záhadné príjmy, ale odmietajú prezradiť, odkiaľ im plynú. „Oni tvrdia, že povedia len to, čo vyžaduje zákon. Náš návrh by ich k tomu prinútil. Návrh Smeru zachováva dnešný stav. Jedine hovorí, že výbor určí obsah tlačiva. Ústavný zákon však hovorí, čo v tlačive má funkcionár priznávať, výbor to nedokáže skonkretizovať na formulár, ktorý by bol potrebný. Majetkové priznania teda nebudú mať skutočný obsah,“ vyhlásil Beblavý.

  Smer-SD predložil do parlamentu novelizáciu zákona o ochrane verejného záujmu. Podľa dôvodovej správy reaguje novelizáciou na nevyhnutné potreby praxe, pričom nemenia podstatu predmetného ústavného zákona. Návrh Smeru-SD rozširuje okruh verejných funkcionárov v súvislosti so zmenami v štruktúre orgánov verejnej moci ako i potrebou sprísnenia ochrany verejného záujmu na širší počet verejných funkcionárov, ktorí spravujú štátny majetok a verejné financie. Z pôvodne určených verejných funkcionárov v akciových spoločnostiach so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu sa okruh funkcionárov rozširuje na verejných funkcionárov v akciových spoločnostiach s majoritnou účasťou štátu, obce, vyššieho územného celku alebo s účasťou Fondu národného majetku SR.

   

  - Reklama -