Košice: Chcú vyskúšať projekt Housing First v 10 bytoch

0
zľava primátor Košíc Jaroslav Polaček a viceprimátorka Košíc Lucia Gurbáľová (Foto: TASR)

Desať bytov chce mesto Košice zrekonštruovať v rámci pilotného projektu Housing First, slúžiť by mali rodinám v bytovej núdzi. O ich prenájme pre Nadáciu Dedo, ktorá je jedným z partnerov projektu, bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo (MsZ).

Rekonštrukcia uvedených bytov, ktoré sú rozmiestnené v rôznych mestských častiach, by mala stáť okolo 186.000 eur. „Je našou stratégiou, aby sa tieto rodiny mohli plne a čo najskôr integrovať medzi ostatných obyvateľov danej bytovky. Hlavnou myšlienkou je naučiť týchto ľudí bývať a dostať sa z okraja spoločnosti späť medzi bežných ľudí. Veríme, že sa aj vďaka tomu projektu a istote bývania vymania zo svojich sociálnych problémov,“ uviedlo mesto.
Nadácia by ako správca bytov prostredníctvom nájomných zmlúv poskytla bývanie desiatim rodinám minimálne na dva roky s možnosťou opakovaného predĺženia zmluvy. Ako magistrát uvádza v dokumentoch, o ktorých budú poslanci rokovať, povinnosťami rodín bude aj platiť nájomné, byť dobrými susedmi a prijatie podpory odborníkov.
Podľa viceprimátorky Lucie Gurbáľovej sa projektom inšpirovali v niekoľkých európskych mestách, kde sa osvedčil. Pripomenula, že aj takýmto spôsobom chcú riešiť otázku bezdomovectva. „Dostávame rôzne kritické pripomienky, nejde však o rozdávanie bytov. Títo ľudia si budú riadne platiť nájom a byty ostanú vždy vo vlastníctve mesta, nikdy neprejdú do osobného vlastníctva nájomníkov,“ povedala na pondelkovom stretnutí vedenia mesta s médiami.
Ako dodala, v uvedených bytoch budú žiť rodiny s rôznymi osudmi, ktoré napríklad prešli viacerými krízovými centrami, najčastejšie pôjde o osamelé matky s deťmi. „Cieľom je, aby sa táto rodina naučila civilizovane bývať, aby deti dodržiavali školskú dochádzku a aby si dospelí našli prácu. Ak sa to podarí, nič nebude brániť tomu, aby sa presťahovali do svojho riadneho bývania,“ dodala viceprimátorka s tým, že ak sa projekt preukáže ako úspešný, mesto je pripravené zrekonštruovať ďalšie byty na tento účel.
O realizácii pilotného projektu Housing First pre desať rodín v bytovej núdzi bude košické MsZ rokovať vo štvrtok (25. 6.). Ak návrh odobrí, prvé rodiny by sa do uvedených zrekonštruovaných mestských bytov mohli podľa Gurbáľovej nasťahovať túto jeseň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu