„Naši vojaci sú na plnenie svojich úloh v zahraničí pripravení. Pevne verím, že sa všetci vrátia zdraví naspäť domov a budú plniť ďalšie úlohy na Slovensku. Ich pôsobenie v Afganistane bude zamerané najmä na výcvik, poradenstvo a asistenciu pre afganské bezpečnostné zložky. Je jasné, že cvičiť a odovzdávať skúsenosti iným môžu len tí, ktorí patria vo svojom povolaní a odbornosti k najlepším,“ povedal štátny tajomník rezortu obrany Ivan Máčovský.
Ako doplnil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, generál Milan Maxim, striedanie prebieha v pravidelných 6-mesačných intervaloch. „Vystriedame celkom 37 vojakov a sú medzi nimi aj ženy, ktoré budú plniť špecifické úlohy na mieste velenia. Príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia budú plniť špeciálne úlohy v príprave príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Vojaci sú pripravení veľmi dobre a vôbec nepochybujem o splnení úloh,“ povedal generál Maxim, ktorý tento rok slovenský kontingent v Afganistane aj navštívil.
Novým veliteľom slovenského kontingentu v Afganistane sa v najbližších dňoch stane podplukovník Ľubomír Rapco.



