Ministerstvo: Humenčania “ukázali, na čo majú” a dozvedeli sa viac o dobrovoľnej vojenskej príprave

    0
    Ilustračné foto (Autor: SITA)

    „Od začiatku tohto týždňa sme oficiálne spustili prijímacie konanie do dobrovoľnej vojenskej prípravy. Prví občania sa nám už začali na regrutačných skupinách hlásiť a verím, že toto podujatie ich bude motivovať aj ďalších,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč.

    Ako uviedol veliteľ 1. mechanizovanej brigády Topoľčany brigádny generál Vladimír Kubáň cieľom akcií, ktoré sa v uplynulých týždňoch konali v Leviciach, v Novom Meste nad Váhom a dnes v Humennom bolo sprostredkovať občanom bližšie informácie o dobrovoľnej vojenskej príprave. „Dnes sme v Humennom, ktoré má bohatú vojenskú minulosť. Kedysi tu bol tankový pluk a obyvatelia majú toto mesto spojené s armádou. Tak, ako v iných mestách, aj tu sme pre obyvateľov pripravili prekážkovú dráhu, ale aj ukážky zbraní a techniky, s ktorými sa stretnú počas výcviku v rámci dobrovoľnej vojenskej prípravy,“ povedal.

    Plukovník Tomáš Szalai zo Sekcie ľudských zdrojov Ministerstva obrany SR doplnil, že cieľom dobrovoľnej vojenskej prípravy je umožniť občanom, ktorí spĺňajú zákonné podmienky, získať základné vojenské vedomosti a zručnosti. „Taká možnosť tu po skončení povinnej základnej vojenskej služby absentovala,“ zdôraznil.

    V Humennom bol rovnako ako v predchádzajúcich troch mestách pripravený aj program pre deti, ktoré mohli napríklad získať kartičku mladého vojenského záchranára. Pozrieť si mohli tiež ručné zbrane a vozidlá, ktoré majú vo výzbroji profesionálni vojaci a v rámci kreatívnych dielní si mohli vyskúšať napríklad maskovanie kamuflážnymi farbami. Rovnako si tiež mohli pochutiť na pravom vojenskom guláši.

    - Reklama -