USA: Volebný maratón pokračuje v Južnej Karolíne a Nevade

  0
  Vlajka USA (Autor: SITA)

  Zatiaľ čo v Južnej Karolíne rozhodujú o uchádzačovi o prezidentskú nomináciu republikáni, v štátom organizovaných primárkach (primaries), v ktorých môžu hlasovať všetci registrovaní voliči v Nevade, organizujú demokrati tzv. volebné zhromaždenia (caucuses), ktoré majú voľnejšie pravidlá.

  Favoritom republikánskych primárok v Južnej Karolíne je kontroverzný newyorský realitný magnát Donald Trump, ktorý pred svojimi súpermi v prieskumoch vedie o 15 -18 percentuálnych bodov. O druhé miesto bojujú texaský senátor Ted Cruz so senátorom za Floridu Marcom Rubiom.

  V Južnej Karolíne ide o získanie 50 delegátov nominačného zjazdu republikánov. Na celkové víťazstvo potrebuje uchádzač hlasy 1 237 delegátov. Víťazstvo v tomto štáte by bolo dôležitou vzpruhou pre Trumpa, ktorý prekvapujúco prehral v prvých primárkach v Iowe, no v ďalších v štáte New Hampshire už zvíťazil.
  Južná Karolína je prvým štátom v tohtoročných primárkach s vysokým podielom predovšetkým hispánskych, ale aj afroamerických voličov. Tí sú dôležitou skupinou medzi voličmi demokratickej strany.

  Medzi demokratmi súperia o voličov už len exministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a vermontský senátor Bernie Sanders. V Nevade sa situácia nečakane zdramatizovala, pretože Clintonová viedla niekoľko mesiacov s dvojciferným náskokom, ktorý však Sanders označujúci sa za demokratického socialistu dohnal.

  Clintonová len tesne zvíťazila v Iowe, no následne neuspela v New Hampshire. V Nevade sa bude so Sandersom uchádzať aj o priazeň Afroameričanov, Hispáncov a Američanov ázijského pôvodu, ktorí tvoria asi 50 percent populácie. V tomto štáte sa hrá“ o 43 delegátov nominačného zjazdu demokratov. Demokratický kandidát potrebuje získať podporu 2 382 delegátov.

  Hlasovanie v Južnej Karolíne prebieha od 07.00 h miestneho času (13.00 h SEČ). Caucusy v Nevade sa začnú o 11.00 h miestneho času (20.00 h SEČ).

  - Reklama -