štvrtok, 21 októbra, 2021
18.2 C
Bratislava
ÚvodArénaMonitorTábor veľký ako mesto si žije vlastným životom. Jordánsky kráľ však zúri...

Tábor veľký ako mesto si žije vlastným životom. Jordánsky kráľ však zúri a hovorí o bode varu

V jordánskej púšti totiž vznikol utečenecký tábor, ktorý svojou veľkosťou môže smelo konkurovať mestám. V krajine sa nachádza enormné množstvo sýrskych utečencov, z čoho je už zúfalý aj kráľ Abdullah. Ten sa nechal počuť, že Jordánsko sa nachádza v „bode varu“ a Západ vyzýva k pomoci ešte predtým, ako dôjde k „pretrhnutiu hrádze“, informoval Daily Mail.

A teraz trochu čísel. Jordánsko má podľa údajov z vládnej stránky vyše 6 miliónov obyvateľov, no podľa sčítania z konca minulého roka je ich už 9,5 milióna, no takmer trojmiliónový rozdiel majú tvoriť cudzinci. Čo sa týka utečencov, tých je zo 4,6 registrovaných Sýrčanov v rámci registrácie OSN v krajine 600-tisíc. Jordánska vláda však hovorí o ďalšom milióne tých, ktorí sú neregistrovaní. Okrem toho sa boja, že k nim môže doraziť ďalšia utečenecká vlna, keďže situácia v Sýrii je stále katastrofálna a dá sa hovoriť až o viac ako 13 miliónoch zraniteľných osôb, ktoré v krajine zničenej vojnou a z veľkej časti ovládanej Islamským štátom stále ostávajú.

Kráľ Abdullah sa ešte pred kľúčovou konferenciou o Sýrii, ktorá je naplánovaná tento týždeň v Londýne, vyjadril, že príliv utečencov kladie obrovské nároky na vzdelanie a zdravotný systém v jeho krajine. Krajina tvrdí, že na starostlivosť o utečencov vynakladá až štvrtinu štátneho rozpočtu.

Tony chleba a svadobný salón

Najväčším táborom v Jordánsku je suverénne Zaatarí, kde žije až 80-tisíc ľudí. Pre porovnanie, niečo vyše 80-tisíc obyvateľov má napríklad na Slovensku krajské mesto Žilina. Utečenecké mestečko v jordánskej púšti sa tiahne cez kilometre územia a tvoria ho stany či provizórne dočasné domovy.

Vzhľadom na to, že tento tábor sa stal už akýmsi domovom pre utečencov, tí si v ňom vytvorili podobné služby ako iní imigranti v neslávne známom francúzskom prístave v Calais. Hoci ani to už nebude, čo bývalo, keďže sa Francúzi rozhodli postaviť pre nich kontajnerové „byty“, kam chcú premiestniť veľkú časť z nich. No aj v Zaatarí možno nájsť služby od výmyslu sveta, napríklad kaderníctvo, či dokonca pizzeriu alebo svadobný butik. Niektorým utečencom teda naozaj nechýba podnikateľský duch. Veď podľa Daily Mail je tam až 3-tisíc rôznych obchodov.

A takto to vyzerá v jordánskom tábore Zaatarí. Foto: Repro/Twitter UNHCR Jordan

A takto to vyzerá v jordánskom tábore Zaatarí. Foto: Repro/Twitter UNHCR Jordan

Utečenci by tu nemali mať ani núdzu o chlieb či vodu. Podľa údajov vysokého komisára OSN je tam denne doručovaných 15,5 tony chleba a vodu zabezpečujú tri vrty. Distribuovaná je prostredníctvom siete 82 nákladných automobilov. Jeden nákladiak je teda podľa týchto údajov určený pre 1 000 ľudí. Netreba ale zabúdať na to, že tábor, ktorý sa rozkladá v púšti, má aj púštne pravidlá, ktoré sú nesporne mimoriadne ťažké najmä pre slabších jedincov. V lete tam totiž môže teplota vystúpiť aj na 50 stupňov Celzia. V tieni.

Kráľ Abdullah už musel čeliť krivým pohľadom aj v súvislosti s tým, že jeho krajina nechala v odľahlej časti púšte až 16-tisíc utečencov. Kráľ sa však bránil. Vraj existuje možnosť, že by sa medzi nimi mohli nachádzať aj nejakí tí radikáli z Islamského štátu, preto musí týchto ľudí nechať poriadne preveriť. Dodal tiež, že 50 až 100 ľudí je každý deň z tejto oblasti prijatých do krajiny. Medzinárodnému spoločenstvu adresoval aj poriadne tvrdé slová. „Ak chcete mať v tejto záležitosti morálnu prevahu, veľmi radi ich premiestnime do vašej krajiny, ak to, čo hovoríte, je, že ich je tu len 16-tisíc,“ stratil nervy.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 446,305 +3,091 Dnes Úmrtí 12,883 +11 Dnes Uzdravení 408,052 Infikovaných 25,370 Last updated: 21. októbra 2021 - 16:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img