pondelok, 25 októbra, 2021
9.9 C
Bratislava
ÚvodSprávyKauzyFicovi ministri možno robia len to, čo im dovolí, no katolícka cirkev...

Ficovi ministri možno robia len to, čo im dovolí, no katolícka cirkev nie, odkazuje farár. Na podporu rebelujúceho biskupa Lacha vznikla podpisová akcia

Gréckokatolícky biskup a predseda Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve Milan Lach v otvorenom liste napísal napríklad aj to, že vo vzťahu k riešeniu svojich požiadaviek sa zdravotnícki pracovníci stretávajú s aroganciou či nezáujmom. Sestričky protestujú, čo deklarujú hromadnými výpoveďami. Lach vyzval, aby sa požiadavky sestier v slovenskom zdravotníctve riešili.

So situáciou je oboznámený

K téme sa vyjadril aj katolícky kňaz Jozef Červeň, ktorý sa Lacha zastal a prezentoval svoj jasný pohľad na vec. „Pán premiér je možno zvyknutý, že v jeho vláde robia ministri len to, čo im dovolí, prípadne prikáže. V katolíckej cirkvi to tak nie je. Každý biskup je vo svojej oblasti samostatný a koná spoluzodpovedne s ostatnými. Biskup Milan Lach pozdvihol v mene Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve svoj hlas a vyslovil kritiku na aktuálny stav slovenského zdravotníctva,“ napísal vo svojom blogu.

Premiér podľa neho Lachovo vyhlásenie nepochopil a radšej ho teda napadol s tým, že koná v mene akejsi politickej objednávky. Na jeho podporu však vznikla podpisová akcia. Len počas troch dní ju pritom podporilo už 500 ľudí. „Pán premiér: Pripájame sa k otvorenému listu biskupa Milana Lacha a vyzývame vás na dialóg so zdravotníkmi,“ napísalo Fórum kresťanských inštitúcií.

„Biskup Milan Lach pozdvihol v mene Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve svoj hlas a vyslovil kritiku na aktuálny stav slovenského zdravotníctva. Súčasne sa zastal zdravotníckych pracovníkov, osobitne iniciatívy sestier pracujúcich v nemocniciach. Urobil tak po dôkladnom oboznámení sa so skutočnou situáciou, po diskusii s mnohými lekármi a zdravotnými sestrami,“ uvádza sa v petičnom liste. Podľa neho však cirkev nemá vstupovať do priameho politického zápasu, no k formácii svedomia v politike by mohla slúžiť, respektíve, je to dôležitou súčasťou spoločnosti. „Má (cirkev) preto nielen právo, ale aj povinnosť zaujať jasné stanovisko k pálčivým otázkam života spoločnost,“ uvádza sa ďalej.

Podporuje ho aj Jurinová

Tvorcovia podpisovej akcie i signatári preto premiéra a ministra vyzývajú, aby našli prijateľné riešenie a zasadli k rokovaciemu stolu. „Skutočný dialóg vždy prinesie pozitívne výsledky,“ nazdávajú sa. „Touto petíciou chceme na jednej strane vyjadriť podporu odvážnemu postoju vladyku Milana Lacha, zároveň chceme apelovať na premiéra a ministra zdravotníctva, aby súčasnú vážnu situáciu v zdravotníctve začali konštruktívne riešiť,“ uvádza Fórum kresťanských inštitúcií. Podľa neho je reakcia premiéra i ministra Viliama Čisláka neadekvátna a nedostatočná. „Namiesto toho, aby priznali skutočné problémy v rezorte zdravotníctva, iba odsúdili biskupa Lacha a bezdôvodne mu prisúdili úlohu poslušného kolaboranta opozície,“ skritizovali.

K podpisovej akcii vyzvala verejne, prostredníctvom sociálnej siete, aj podpredsedníčka národnej rady Erika Jurinová (OĽaNO). „Teraz vyzývam aj vás, aby ste svojím podpisom povedali premiérovi to, že jeho postoj k zdravotníctvu nepomôže nikomu. Pacientom ani sestrám,“ odkázala.

„Som rovnako ako Milan Lach pobúrená zastrašovaním nielen zdravotných sestier, ale i učiteľov a verím, že vo svojom odhodlaní vytrvajú. Aktívni a angažovaní ľudia tejto vláde evidentne nevyhovujú,“ uviedla vo svojom stanovisku Jurinová. „Tak, ako upozorňuje Mons. Milan Lach, občania by nemali slúžiť len ako obeť zisku. Možno ešte horšie ako korupcia je neschopnosť vládnej strany riešiť ďalšie problémy, ktoré sa nahromadili v zdravotníctve,“ doplnila.

,

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 457,431 +993 Dnes Úmrtí 12,917 +14 Dnes Uzdravení 413,068 Infikovaných 31,446 Last updated: 25. októbra 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img