Študentský tím Comfy vyhral v medicínsko-technologickej súťaži so svojím biodegradovateľným respirátorom

  0

  3.3.2022 Študentský tím Comfy, ktorý navrhol biodegradovateľné respirátory, získal za svoj návrh prvé miesto v medicínsko-technologickej súťaži Lifbee Academy. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller.

  Projekt študentského tímu je momentálne v začiatkoch. Technologické riešenia vychádzajú z vedeckých štúdií, ale ich praktickosť a účinnosť musí ešte overiť prax.

  Zisťovali, čo ľuďom najviac prekáža

  Ak sa ukáže jeho praktické využitie, respirátor bude možné využiť nielen v čase pandémie, ale aj v zdravotníckych laboratóriách, zariadeniach a pri práci s nebezpečnými vzorkami.

  „Chceli sme zistiť, čo ľuďom najviac prekáža na súčasnej pandémii. Oslovili sme teda širokú verejnosť a prieskum nám ukázal, že ľudí najčastejšie trápilo nepohodlie spojené s nosením respirátorov a ich neekologickosť,“ priblížil študent medicínskej biológie na Prírodovedeckej fakulte UK Michal Paulovič.

  Využitie ekologických materiálov má podľa neho potenciál, vďaka čomu sa môže spomaliť či zabrániť ďalšiemu znečisťovaniu planéty.

  Dlhodobé nosenie vďaka biopolymérom

  Paulovič doplnil, že prvotný koncept ich respirátora je na 100 percent rozložiteľný, používa sa na dlhodobé nosenie vďaka biopolymérom. Je vhodný nielen pri boji proti COVID-u, ale aj pre viaceré profesie.

  Respirátor Comfy funguje na báze dvojitej bariéry. Vonkajšiu vrstvu tvoria prírodné biopolyméry, ktoré okamžite zachytia a znehybnia vírus. Vnútorná nanovláknová časť biodegradovateľného materiálu následne zachytí prípadné uniknuté vírusové častice.

  Viac k témam: Comfy, Respirátor
  Zdroj: Webnoviny.sk – Študentský tím Comfy vyhral v medicínsko-technologickej súťaži so svojím biodegradovateľným respirátorom © SITA Všetky práva vyhradené.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu