Kuba: Počas protivládnych protestov zomrel demonštrant

0
Protivládne protesty, Havana, Kuba. (Foto: SITA/ AP Photo/Eliana Aponte, file)

Úrady na Kube potvrdili úmrtie jednej osoby počas protivládnych protestov. Ministerstvo vnútra vo vyhlásení informovalo, že 36-ročný Diubis Laurencio Tejeda zomrel v pondelok počas stretu demonštrantov a policajtov v obci Arroyo Naranjo na predmestí Havany.

Rezort tiež uviedol, že zatkli bližšie nešpecifikovaný počet osôb a niektorí ľudia, medzi nimi aj policajti, utrpeli zranenia. Vyhlásenie ministerstva obvinilo demonštrantov z vandalizácie domov, zakladania ohňov, poškodzovania elektrického vedenia, ale aj z útokov na políciu a civilistov s nožmi, kameňmi a ďalšími predmetmi.

Demonštrácie vypukli v nedeľu. Tisícky ľudí vyšli do ulíc vysloviť svoju nespokojnosť nad nedostatkom potravín, zvyšujúcimi sa cenami či výpadkami energie. Niektorí demonštranti tiež vyzývali na zmenu vlády.

V Havane bola ešte aj v utorok posilnená policajná prítomnosť. Neobjavili sa však správy o nových protestoch. Internetové a mobilné služby boli naďalej narušené, uvádza agentúra AP.

Demonštrácie v niekoľkých mestách boli jedným z najväčších prejavov protivládnych nálad, ktoré sa na prísne kontrolovanej Kube objavili v posledných rokoch. Vláda sa protesty usiluje zvaliť na Američanov kubánskeho pôvodu, ktorí podľa nej používajú sociálne siete na podnietenie nepokojov na ostrove.

Kubánske orgány zablokovali používanie niektorých aplikácií, cez ktoré boli Kubánci v kontakte s Kubáncami žijúcimi v USA. (Foto: SITA/ AP Photo/Eliana Aponte)

Spojené štáty medzičasom nezaznamenali nárast migrácie z Kuby, povedal v utorok americký minister vnútornej bezpečnosti Alejandro Mayorkas. Zároveň varoval Kubáncov pred migráciou po mori. Ako uviedol, migrantov prichádzajúcich po mori budú vracať do vlastí alebo posielať do ďalších krajín, s ktorými majú uzavreté dohody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu