piatok, 24 septembra, 2021
14.5 C
Bratislava
ÚvodArénaKorčok: Vývoj smerujúci k triumfu liberálnej demokracie sa modifikuje

Korčok: Vývoj smerujúci k triumfu liberálnej demokracie sa modifikuje

Ostatný rok bol pre zahraničnú službu mimoriadne náročný, pretože sa musela sa prispôsobiť novým trendom. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) to uviedol pri príležitosti trojdňovej porady vedúcich zastupiteľských úradov SR v zahraničí, ktorú v utorok otvoril v Bratislave. V tlačovej správ o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Svet sa podľa Korčoka aktuálne mení a musí sa vysporiadať s novými podmienkami a trendmi.

„Ak hovorím o trendoch, zďaleka nemám na mysli len COVID-19 a jeho dôsledky. Faktom je, že lineárny vývoj, ktorý sa naštartoval v 90. rokoch smerom k triumfu liberálnej demokracie, sa výrazne modifikuje. To, čo čakám od našich ambasád, je, že dokážu tieto trendy čítať a identifikovať v nich európsky a predovšetkým slovenský záujem,“ povedal Korčok.

Veľvyslancom sa prostredníctvom videa prihovorila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tá ocenila jasný postoj Slovenska pri aktívnej obhajobe hodnôt a záujmov, ku ktorým sa hlási. Venovala sa tiež dosiahnutým výsledkom pri napĺňaní zahraničnopolitických cieľov za posledné obdobie a pomenovala výzvy, pred ktorými Slovensko stojí.

Na porade vystúpil aj predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Ten veľvyslancom poďakoval za kvalitnú prácu, ktorú podľa neho v zahraničí odvádzajú. Zároveň ich požiadal o pomoc pri vytváraní modernej, úspešnej a proeurópskej krajiny. Slovenskú diplomatickú službu vyzval, aby počas svojich misií aktívne pracovala na zvyšovaní poznateľnosti Slovenska, spájala sily, stavala na skúsenostiach a nastoľovala trendy.

Porada bude pokračovať diskusiami o aktuálnych otázkach zahraničnej politiky a európskej agendy. Veľvyslanci budú diskutovať o Konferencii o budúcnosti Európy, o bilaterálnych vzťahoch so susedmi a významnými partnermi. Témou bude aj obchodno-ekonomická spolupráca a rozvojová spolupráca, ako aj hľadanie prienikov medzi týmito dvoma oblasťami. Diskusia sa tiež zameria na problematiku hybridných hrozieb a strategickej komunikácie, ktoré predstavujú čoraz dôležitejšiu oblasť pôsobenia slovenskej zahraničnej služby.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 405,931 +949 Dnes Úmrtí 12,592 +3 Dnes Uzdravení 384,793 Infikovaných 8,546 Last updated: 24. septembra 2021 - 01:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -