Sólymos Čaputovej: Vetujte zákon o podpore kultúry menšín. Robili ho o nás bez nás

0
László Sólymos, predseda Most-Híd (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Predseda strany Most-Híd László Sólymos poslal prezidentke Zuzane Čaputovej list v súvislosti s novelizáciou Zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Predstavitelia strany totiž nesúhlasia so snahou predkladateľov zákona a jeho znenie považujú za oklieštenie kultúrnej samosprávy a v predchádzajúcom volebnom období dosiahnutých práv v oblasti kultúry národnostných menšín. Prezidentku Sólymos žiada o využitie inštitútu veta hlavy štátu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Predseda strany Most-Híd v liste adresovanom hlave štátu upozorňuje na negatívny dopad zákona na sektor kultúry na Slovensku, zároveň zdôrazňuje „necitlivý postup pri výrobe“ zákona. Zákon o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín podľa Mostu-Híd na dlhé obdobie ovplyvní kultúru, a tým aj život národnostných menšín. Predseda strany považuje za neakceptovateľné, že k podobným zmenám neboli prizvaní príslušníci menšín, ktorí na základe údajov z posledného sčítania obyvateľstva tvoria 16 percent populácie Slovenska,

„Zrýchlené konania, poslanecké návrhy namiesto vládnych návrhov zákonov aj počas pandémie sa nám javia neštandardné a sú živnou pôdou pre tvorbu zákonov o “nás bez nás”. Považujeme to za prejav arogancie súčasnej vládnej garnitúry. Tento necitlivý spôsob odmietame, najmä teraz, v období, keď v parlamente chýba strana a politici, ktorí by disponovali potrebnými skúsenosťami v oblasti menšinovej politiky,“ vyhlásil predseda strany Most-Híd László Sólymos.

- Reklama -