Na stavenisku R2 Kriváň – Mýtna objavili množstvo munície

0
Foto: ndsas.sk

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) objavila v rámci pyrotechnického prieskumu na stavenisku cesty R2 Kriváň – Mýtna množstvo munície. Doposiaľ prekontrolovali približne 500-tisíc metrov štvorcových terénu (70 percent) v rôznych častiach úseku. Identifikovali pritom 41 kusov nevystrelených guľometných nábojov kalibru 7,62 mm, jeden nevybuchnutý protitankový projektil kalibru 45 mm do sovietskeho protitankového kanónu, dva kusy nevybuchnutých 75 mm delostreleckých projektilov používaných pri protitankových kanónoch nemeckej armády a jeden nevybuchnutý delostrelecký projektil ráže 80 mm pravdepodobne nemeckého alebo rumunského pôvodu. Ide o muníciu používanú vo všetkých typoch delostrelectva – protitankové, protilietadlové, kanóny, húfnice. Informovala o tom NDS v tlačovej správe na svojej internetovej stránke.

Obzvlášť nebezpečnú nevybuchnutú muníciu objavili na jar tohto roka. Bol ňou 100 mm delostrelecký projektil nemeckého alebo ruského pôvodu o hmotnosti približne 16 kilogramov. Tento šrapnelový projektil s časovým zapaľovačom, ktorý po určenom čase inicioval výbuch a explodoval ešte pred dopadom na zemský povrch, sa využíval v bojoch proti pechote. Po explózii sa na obrovskej ploche rozletelo veľké množstvo malých guľôčok, ktoré ničili a zabíjali všetko v ich dosahu v okruhu až 400 metrov. Vzhľadom na kaliber ráže 100 mm sa jedná o najväčší projektil svojho určenia používaný počas bojov na území Slovenska.

„Pri každom náleze nevybuchnutej munície kontaktujeme Policajný zbor (PZ) SR, ktorý na miesto nálezu vysiela hliadku a pyrotechnikov. Tí po obhliadke odkrytého nálezu následne muníciu odoberú a odvezú na bezpečné zneškodnenie. K nálezom neobsahujúcim výbušnú zložku pyrotechnikov PZ SR nevoláme a s nájdenými zvyškami nakladáme ako s kovovým odpadom,“ vysvetlila NDS. Archeologický, inžiniersko-geologický a aktuálne pyrotechnický prieskum robí NDS v rámci prípravných prác výstavby rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna. S vyhľadávaním nevybuchnutej munície začali v júli minulého roka. Ručným detektorom chcú preskúmať celú plochu staveniska.

- Reklama -