Francúzsko: Google dostal pokutu pol miliardy eur

0
Ilustračná snímka. (Foto: Firmbee, Pixabay)

Francúzsky úrad pre ochranu hospodárskej súťaže vymeral americkej internetovej spoločnosti Google pokutu pol miliardy eur. Dôvodom je, že firma sa s francúzskymi vydavateľmi nedohodla na poplatkoch za zverejňovanie ich spravodajského obsahu, informoval úrad v utorok. Úrad zároveň spoločnosti stanovil lehotu dva mesiace, počas ktorej musí predložiť návrhy o kompenzáciách vydavateľov. Ak tak neurobí, za každý deň omeškania zaplatí pokutu 900-tisíc eur.

Spoločnosť Google France vyjadrila nad rozhodnutím veľké sklamanie. Pokuta podľa nej neodráža vynaložené úsilie ani realitu používania správ na jej platformách. Google tvrdí, že s vydavateľmi rokoval v dobrej viere a v niektorých prípadoch bola dohoda na dosah.

Francúzsky protimonopolný úrad už skôr stanovil lehotu troch mesiacov, počas ktorých mal Google viesť rozhovory s vydavateľmi spravodajstva. Protimonopolné úrady vo Francúzsku aj na úrovni Európskej únie sa opakovane zameriavajú na rôzne podnikateľské aktivity spoločnosti Google, ktorá podľa nich zneužíva dominantné postavenie na trhu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu