Kamenický: Hegerových 8 miliárd za pandémiu ľudia nevideli

1
Ladislav Kamenický, exminister financií, podpredseda Smer-SD (Foto: SITA/Ľudovít Vaniher)

“Problém je, že ak by vláda pomohla vo výške 8 miliárd eur, tak by tá pomoc musela vyzerať úplne inak a neboli by sme aj Európskou úniou hodnotení ako krajina, ktorá najmenej pomohla ľuďom, čo sa týka pomoci počas pandémie covid-19,” – kritizuje premiéra Hegera a jeho účet za pandémiu exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Koľko stála Slovensko pandémia? 8 miliárd eur – tvrdí predseda vlády Eduard Heger.  “Vďaka tomu sme dokázali odvrátiť masové prepúšťanie ľudí, mnoho osobných tragédií či kolaps zdravotníctva,” uviedol premiér Heger a zverejnil niečo ako účet za pandémiu. Niečo ako účet hovorím preto, lebo človek nemusí byť veľký matematik, aby okamžite videl, že na tom účte nie je zaznamenaná ani polovica z tých výdavkov. Premiér hovorí o ôsmich miliardách a tam nie sú ani štyri… Viete to nejako objasniť? Na sociálnej sieti ste sa vyjadrili, že ani vy tomu nerozumiete. Ale predsa len – ste bývalý minister financií, možno máte vysvetlenie?

Nemáme detailnú informáciu, čo sa v tých ôsmich miliardách nachádza a nenachádza. To, čo zverejnil premiér Heger je v podstate len 3,751 miliardy. Nezverejnil, na čo bola vynaložená väčšia polovica z tej sumy. To je prvá vec. Druhá vec je, že spája roky 2020 a 2021, takže je to netransparentné, lebo vôbec nevieme, o čom konkrétne hovorí, čiže je tu určitá forma zavádzania, prípadne netransparentného informovania o pomoci, ktorá bola v rámci Európskej únie najnižšia.

8 miliárd je obrovské množstvo peňazí, ktoré by asi ľudia mali pocítiť, že boli pre krajinu poskytnuté. Napriek tomu verejnosť to tak nevníma a zverejnené výdavky to neobjasňujú. Citujem z reakcií na premiérovom profile na sociálnej sieti: “Väčšina ľudí z toho nevidela ani eurocent okrem paličky do nosa!” alebo “p. premiér opýtajte sa ľudí či ste im skutočne pomohli, choďte do gastra a hotelov, ale takých ktorí nie sú s známi politikov a opýtajte sa koľko ste im pomohli” alebo “Kam ste ich dali?? Sebe a kumpánom do vačku?! Lebo my Slováci sme to teda nijako nepocítili.” Čím to je podľa vás, že ľudia tú pomoc nevnímajú?

Mnohí ľudia majú problémy a premiér Heger hovorí o sume ôsmich miliárd, ktorú ani podľa mňa ľudia nikdy nevideli. Takže treba, aby premiér Heger detailne vyčíslil rok 2020, rok 2021 a položky, ktoré dávajú spolu 8 miliárd. Mal by to urobiť aj na základe hotovostného princípu a príncípu ESA 2010 (medzinárodne porovnateľný účtovný rámec EÚ pre systematický a podrobný opis ekonomiky – pozn. PL). Problém je, že ak by vláda pomohla vo výške 8 miliárd eur, tak by tá pomoc musela vyzerať úplne inak a neboli by sme aj Európskou úniou hodnotení ako krajina, ktorá najmenej pomohla ľuďom, čo sa týka pomoci počas pandémie covid-19.

Vyčíslenie pandemickej pomoci v hodnote 8 miliárd eur vyzerá takto. (Foto: facebook E. Hegera)

Úrad vlády reagoval na vašu prvotnú výzvu, nech zverejnia transparentne výdavky veľmi stručne. Namieta, že vláde sa podarilo udržať počas pandémie kúpnu silu obyvateľstva, zamestnanosť, a tak uskutočniť potrebné kroky na to, aby ekonomika mohla začať rásť, hneď ako to pandemická situácia dovolí. “Celková suma vládnej pomoci dosiahla takmer osem miliárd eur, a to je v dejinách Slovenskej republiky najväčší fiškálny stimul,” vyhlásila Hegerova hovorkyňa Ľubica Janíková. Tento stimul je podľa nej neporovnateľne vyšší oproti pomoci, ktorú vláda Roberta Fica (Smer-SD) poskytla občanom v kríze po páde Lehman Brothers. Je podľa nej smutné, že odmietate vidieť pravdu. Takže čo vy na to?

Nech Hegerov úrad dá detailné čísla v požadovanej štruktúre, keď si za nimi stojí a je to. Nie tieto rozprávky. Namiesto toho, aby Heger zverejnil vyčíslenie 8 miliárd eur covid pomoci, opäť používa len zavádzajúcu propagandu a porovnáva neporovnateľné.

Kríza v roku 2008-09 bola štandardná cyklická kríza, ktorá sa v kapitalistickej ekonomike opakuje, trvá väčšinou dlhé obdobie. Bola to štandardná dopytová kríza, pri ktorej štát svojimi nariadeniami nezatvoril väčšinu prevádzok. Cyklická kríza je výsledkom nedokonalosti fungovania ekonomiky a nedá sa štátmi ufinancovať. Podobne ako v SR pomoc štátu pri takejto kríze bola vo všetkých krajinách EÚ rádovo nižšia ako pri terajšej pandemickej kríze Covid-19.

Pri pandémii ako covid-19 by mal štát pomáhať ľuďom, lebo im štát svojimi nariadeniami zatvoril prevádzky a ľudia za to nemohli, že nedokázali vykonávať svoju činnosť. Pandemická kríza sa prejavuje nielen na dopytovej strane, ale aj na strane ponuky, lebo mnohí dodávatelia kvôli covidu museli prerušiť alebo zastaviť výrobu. “Výhodou” pandemickej krízy je, že po jej skončení sa ekonomika vie dostať do normálu za veľmi krátky čas. Aj toto bolo za rozhodnutím EÚ pre bezprecedentnú masívnu pomoc ľuďom a podnikom počas pandémie.

Prečo podľa vás úrad vlády nezverejní tie čísla v sume 8 miliárd eur?

Podľa mňa sa premiér Heger bojí zverejniť všetky tie čísla,lebo by sme tam našli položky, ktoré si nebude vedieť obhájiť. Čiže, ja by som chcel opakovane vyzvať premiéra Hegera, aby dal separátne výšku pomoci za rok 2020 a 2021 v detailných položkách s tým, že je tam predpokladám, zarátaná aj obrovská suma – skoro trištvrte miliardy za antigénové testy, ktoré ja nepovažujem za zmysluplné.

Ak budeme mať vyčíslenú detailnú štruktúru, ktorá bude dávať dokopy 8 miliárd, tak sa k tomu opäť detailnejšie vyjadrím. Toto sú zatiaľ veľké čísla bez konkrétnych informácií na čo sa peniaze reálne vynaložili, na aké náklady. Napríklad: Pomoc na zvýšené výdavky v zdravotníctve: 881 miliónov eur. Čo je za tým? Nevieme. Sú za tým testy a MOM-ky, vrátane štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva, ktorý mal, tuším, 19 MOM-iek a inkasoval státisíce eur mesačne? Nevieme čo je za tými číslami. Heger sa proste spolieha na to, že jeho vyhlásenia všetci zoberú ako holý fakt.

Veľký rozhovor s L. Kamenickým o politike a ekonomike nájdete na webe ParlamentneListy.sk v sobotu 17. júla 2021.

- Reklama -

1 komentár

  1. Smutné, ale pravdivé. Najhoršie je na tom, že ich ani nikdy neuvidí!!! Tí čo umožnili tejto suite vládnuť si teraz môžu spytovať svedomie!!! To Fi_co nestihol rozhajdákať ani za celých 12 rokov svojho vládnutia, čo títo dokázali za jeden rok a pol!!! Mysleniu zdar!!!

Comments are closed.