Pri dodávkach vakcín treba uprednostniť chudobnejšie krajiny, vyzýva Svetová zdravotnícka organizácia

0
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: TASR/AP

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval farmaceutické spoločnosti, aby uprednostnili dodávanie svojich vakcín proti ochoreniu COVID-19 do chudobných krajín. Podľa 56-ročného Eritrejčana by tak mali učiniť namiesto presviedčania bohatých štátov, aby obyvateľom aplikovali posilňovacie dávky vakcín.

Na pondelňajšom tlačovom brífingu Ghebreyesus uviedol, že veľké rozdiely v súvislosti s vakcínami medzi bohatými a chudobnými krajinami znamenajú, že „v súčasnosti prijímame vedomé rozhodnutia, ktorými nechránime ľudí v núdzi“. Dodal, že prioritou musí byť teraz očkovanie ľudí, ktorí dosiaľ nedostali žiadne dávky.

Ghebreyesus vyzval predovšetkým spoločnosti Pfizer a Moderna k úsiliu lepšie zásobovať globálnu iniciatívu COVAX, v rámci ktorej putujú očkovacie látky do krajín s nízkym a stredným príjmom. Spomenutí farmaceutickí giganti súhlasili s menšou podporou tejto iniciatívy, väčšinu produkcie si vyhradili pre bohaté krajiny.

Minulý týždeň spoločnosť Pfizer uviedla, že požiada o povolenie tretej dávky svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pričom uviedla, že posilňovacia dávka môže dramaticky zvýšiť imunitu a možno pomôcť odvrátiť znepokojujúce mutácie koronavírusu.

- Reklama -