štvrtok, 16 septembra, 2021
24.3 C
Bratislava
ÚvodArénaLitva: Frontex sľubuje výrazné zvýšenie podpory pri ochrane hranice s Bieloruskom

Litva: Frontex sľubuje výrazné zvýšenie podpory pri ochrane hranice s Bieloruskom

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex v najbližších dňoch výrazne zvýši podporu Litve, ktorá čelí náporu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do krajiny zo susedného Bieloruska. Výkonný riaditeľ agentúry Fabrice Leggeri to oznámil v sobotu večer v telefonickom rozhovore s litovským prezidentom Gitanasom Nausedom. Frontex už tento mesiac vyslal na hranicu Litvy s Bieloruskom asi desiatku svojich príslušníkov a niekoľko hliadkovacích vozidiel. Podpora sa má v najbližších dňoch viac ako zdvojnásobiť. Pomoc prisľúbilo aj susedné Poľsko, ktoré do Litvy vyšle hliadkovací vrtuľník. O vyslaní ďalšieho Litva rokuje s Nemeckom, informoval úrad litovského prezidenta.

Litva, ktorá poskytla útočisko predstaviteľom bieloruskej opozície, obviňuje svojho suseda, že nelegálnym imigrantom, ktorí prichádzajú najmä z Iraku, Blízkeho východu a Afriky, cielene umožňuje prekračovať vzájomnú hranicu. Podľa Frontexu prípady nelegálneho prekročenia hranice v júni vzrástli šesťnásobne. Za posledné dva mesiace hranicu medzi Litvou a Bieloruskom prekročilo viac ako 1500 ľudí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zhruba 20-násobok. V snahe odradiť migrantov z iných krajín začala Litva v piatok na hraniciach s Bieloruskom budovať plot. Vzťahy medzi týmito susednými krajinami sú napäté od volieb hlavy štátu v Bielorusku z augusta 2020.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 +370 Dnes Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 16. septembra 2021 - 10:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -