štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaKuba: Tisícky ľudí sa zapojili do protivládnych protestov

Kuba: Tisícky ľudí sa zapojili do protivládnych protestov

Tisícky Kubáncov sa zapojili do najväčších protivládnych protestov na ostrove za uplynulé desaťročia. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého ľudia pochodovali naprieč mestami, vrátane Havany, a skandovali „Preč s diktatúrou!“. Polícia proti demonštrantom použila slzný sprej a niektorých tiež zbila.

Kubáncov podľa BBC rozhneval kolaps ekonomiky krajiny, obmedzenia osobných slobôd a tiež to, ako úrady pristupujú k pandémii koronavírusu, zatiaľ čo krajina v uplynulých dňoch registruje rekordné počty nakazených. Protestujúci okrem iného požadovali rýchlejší očkovací program.

Vlani sa kubánska, štátom kontrolovaná ekonomika scvrkla o 11 %, čo je jej najhorší pokles za takmer tri desaťročia. Tvrdo ju totiž zasiahla pandémia a tiež sankcie, ktoré uvalila administratíva bývalého amerického prezidenta Trumpa.

Do ulíc však vyšli aj tisícky provládnych demonštrantov, ktorých prezident v televíznom prejave vyzval, aby bránili revolúciu, čím odkazoval na prevrat, ktorý v roku 1959 viedol k nástupu komunistickej vlády. Protivládne protesty sú podľa prezidenta Miguela Díaz-Canela provokáciou ľudí najatých Spojenými štátmi na destabilizáciu krajiny a prisľúbil „revolučnú reakciu“.

Americká najvyššia diplomatická zástupkyňa pre Latinskú Ameriku Julie Chung prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadrila „hlboké znepokojenie nad ‘výzvami do boja’ na Kube“.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 Úmrtí 15,095 Uzdravení 616,643 Infikovaných 117,231 Last updated: 9. decembra 2021 - 05:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img